Разлика помеѓу преработките на „Карло III од Неапол“

Одземени 33 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: светиот римски император → светиот римски цар using AWB
Ознака: Изворно уредување 2017
с (Јазична исправка, replaced: светиот римски император → светиот римски цар using AWB)
{{внимание}}
'''Карло''' на кратко или '''Карло од Дурацо''' (1345 - 24 февруари 1386) бил крал на Неапол и титуларниот крал на Ерусалим од 1382 до 1386 како Карло III, и крал на Унгарија од 1385 до 1386 како Карло II. Во 1381, Карло го создал витезниот Орден на Бродот. Во 1383 година, тој успеал да го прими Кнежество Ахеја за смртта на Џејмс од Бо.
<br />[[Податотека:Charles_II_(Chronica_Hungarorum).jpg|мини| Чарлс како што е прикажано во ''Chronica Hungarorum'' ]]
[[Податотека:Arms_of_Andre_of_Hungary_and_Naples.svg|десно|мини|198x198пкс| Грб на Чарлс III од Неапол. Оружјето содржи елементи од оние на три царства: Арапските ленти на Унгарија од лево, Ерусалимскиот крст во центарот и Семето на [[Хералдичка лилија|флерт-де-лис]] на Анѓевинското кралство Неапол . Оружјето на Анжевин се [[Каденција (хералдика)|разликува]] од онa на [[Грб на Франција|грбот на Франција]] со црвена етикета, означувајќи ја династијата како кадетска гранка на Домот на Капе . ]]
 
 
=== Детството и младоста (1354 или 1357 - 1370) ===
Тој бил единственото дете на Луј Дурацо и неговата сопруга Маргарет од Сансеверино. {{Sfn|Süttő|2002}} {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Goldstone|2009}} Луј Дурацо бил помлад син на Јован, војводата од Дурацо, кој бил најмладиот син на кралот Чарлс II од Неапол и Марија од Унгарија. {{Sfn|Süttő|2002}} {{Sfn|Engel|2001}} Датум на раѓање на Чарлс е неизвесен: тој е роден во 1354 година, според историчарот Силард Сутто, а во 1357 година, според Ненси Голдстоун. {{Sfn|Süttő|2002}} {{Sfn|Goldstone|2009}}
 
Луј од Дурацо се побунил против неговите братучеди, Јоана I од Неапол , и нејзиниот сопруг, Луј Таранто во пролетта 1360, но бил поразен. {{Sfn|Goldstone|2009}} Тој исто така бил принуден да го испрати детето Чарлс како заложник на судот на кралицата Јоана I во [[Неапол]] . {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Goldstone|2009}} Откако таткото на Чарлс починал во затвор во летото 1362 година, кралицата Јоана наредила Чарлс да се третира "со сите почести поради кралското семејство и да го одржува во кралска држава". {{Sfn|Goldstone|2009}}
 
Далечниот братучед на Карло, Луј I од Унгарија , кој не бил татко на син, одлучил да го покани Карло во Унгарија. {{Sfn|Süttő|2002}} Карло дошол во Унгарија во 1364 или 1365 година. {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Engel|2001}} Кралот Луј првично планирал да организира брак меѓу Карло и Ана, која бил ќерка на [[Карло IV (Свето Римско Царство)| Карло IV, светиот римски императорцар]].{{Sfn|Süttő|2002}} Меѓутоа, преговорите за нивниот брак биле прекинати бидејќи односите меѓу Луј I и Карло IV се влошиле. {{Sfn|Süttő|2002}} Потоа, Луј предложил брак помеѓу Карло и братучедката на Карло  Маргарет од Дурацо , која била најмладата ќерка на помладата сестра на кралицата Јоана, Марија од Калабрија . {{Sfn|Goldstone|2009}} Иако кралицата се спротивставила на бракот, [[Папа Урбан VI|папата Урбан VI]] му дал дозвола што била потребна за бракот на 15 јуни 1369 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} Нивниот брак се одржал во Неапол на 24 јануари 1370 година. {{Sfn|Goldstone|2009}} {{Sfn|Süttő|2002}}
 
=== Во служба на Луј I (1371-1379) ===
Луј го направил Карло гувернер на [[Славонија]] , Хрватска и [[Далмација]] со титула на војвода во 1371 година. {{Sfn|Csukovits|2012}} {{Sfn|Engel|2001}} {{Sfn|Fügedi|1986}}
 
Конфликтот меѓу Јоана и Папата Урбан VI го предизвикал папата (како феудален владетел на царството) да ја прогласи за дефронна во 1381 година и да го даде царството на Карло. Тој марширал во Кралството Неапол со хрватска војска, го поразил нејзиниот сопруг Ото, војводата од Брансвик-Грубенхаген, во Сан Германо, го зазел градот и ја опсадил Јоана во Кастел дел'Ово. По неуспешниот обид на Ото да ја ослободи, Карло ја фатил и ја затворил во Сан Феле. Набргу потоа, кога веста дошла до Карло дека нејзиниот посвоен наследник, Луј I од Анџоу, бил на експедиција за да го освои Неапол, Чарлс ја задушил кралицата во затворот во 1382 година. Потоа успеал да се врати на круната.
 
== Деца ==
Карло III и Маргарита од Дурацо имале три деца:
 
* Марија од Дурацо (1369-1371).
* Јоана II од Неапол (23 јуни 1373 &#x2D;- 2 февруари 1435).
* Ладислав Неапол (11 февруари 1377 &#x2D;- 6 август 1414).
 
== Наводи ==
 
==Литература ==
* "Папа Урбано VI е Ир Риго на Наполи", во Cronologia della Storia d'Italia
 
[[Категорија:Родени во 1345 година]]