Разлика помеѓу преработките на „Долгата војна во Унгарија“

с
Правописна исправка, replaced: (Свето римско царство) → (Свето Римско Царство) using AWB
(Замена на Image:Savoie_flag.svg со Image:Flag_of_Savoie.svg (од страна на CommonsDelinker поради: File renamed: more natural name).)
с (Правописна исправка, replaced: (Свето римско царство) → (Свето Римско Царство) using AWB)
combatant1=[[Податотека:Flag of the Habsburg Monarchy.svg|25px]] [[Хабсбуршка Австрија]] <br>[[Податотека:Banner of the Holy Roman Emperor (after 1400).svg|25px]] [[Свето римско царство]] <br>[[Податотека:Flag of Wallachia.svg|25px]] [[Влахија]] <br>[[Податотека:Flag of Moldavia.svg|25px]] [[Молдавија]] <br>[[Податотека:Coat of arms of Transylvania.svg|20px]] [[Трансилванија]] <br>[[Податотека:Flag of the Cossack Hetmanat.svg|25px]] [[Запорешки козаци]] <br>[[Податотека:Croatia CoA 1990.svg|25px]] [[Хабсбуршка Хрватска]]<br>[[Податотека:Flag of Bohemia.svg|25px]] [[Кралство Бохемија]]<br>[[Податотека:Flag of New Spain.svg|25px]] [[Шпанија]] <br>[[Податотека:Flag of Serbia 1281.svg|25px]] [[Срби|Српски]] востаници<br>[[Податотека:Flag of the Papal States (pre 1808).svg|20px]] [[Папска држава]] <br>[[Податотека:Flag of Most Serene Republic of Venice.svg|25px]] [[Венецијанска република|Венеција]] <br>[[Податотека:Flag of Saxony.svg|20px]] [[Саксонија]]<br>[[Податотека:State flag simple of the Grand Duchy of Tuscany.svg|25px]] [[тоскана]] <br>[[Податотека:Flag of Shah Tahmasp I.svg|25px]] [[Персија]]<br>[[Податотека:Cross Order of Saint Stephanus.jpg|20px]] [[Витези на Свети Стефан]]<br>[[Податотека:Flag of Bulgaria.svg|20px]] [[Бугари|Бугарски]] востаници<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Este (1471).svg|20px]] [[ферара]]<br>[[Податотека:Coat of arms of the House of Gonzaga (1433).svg|20px]] [[Duchy of Mantua]]<br>[[Податотека:Flag of Savoie.svg|20px]] [[Војводство Савоја]]|
combatant2=[[Податотека:Flag of the Ottoman Empire (1453-1844).svg|25px]] [[Османлиска империја]] <br>[[Податотека:Flag of the Crimean Tatar people.svg|25px]] [[Кримско ханство]] <br> [[Податотека:Flag of the Nogai people.png|25px]] [[Ногаиски каганат]]|
commander1=[[Рудолф II (Свето римскоРимско царствоЦарство)|Рудолф II]]</br /> [[Иштиван Боскај]]<br /> [[ Ѓеорги Турзо]]<br />
[[Херман Христоф Русворм]]<br /> [[Ѓоргио Баста]]<br />|
commander2=[[Мурат III]]</br /> [[Мехмед III]]</br />[[Ахмед I]]</br />[[Синан-паша]]</br />[[Ибрахим-паша]]</br />[[Лала Мехмед-паша]]|
strength1=неопознато|
strength2= неопознато|
На страната на Хабсбуршката монархија биле [[Австрија]], [[Кралство Унгарија]], [[Хрватска]], [[Чешка]], [[Трансилванија]], [[Влахија]], [[Молдавија]], [[Папска држава|Папската држава]], [[Ферара]], [[Тоскана]], [[Мантова]] и други. По помали престелки во [[1591]] година, војната започнала на [[29 јули]] [[1593]] година кога војската на Османлиската империја предводена од [[Синан-паша]] започнала воема кампања против Хабсбуршката монархија. [[Османлии]]те ги зазеле градовите Ѓор и Киомаром. Во [[1595]] година бил создаден христијански сојуз од страна на [[папа Климент VIII]], кој бил потпишан во [[Прага]] од страна на [[Рудолф II (Светп римско царство)|Рудолф II]], [[Арон Тиранул]], [[Сигисмунд Батори]]. Целта на сојузот била да се протера Османлиската империја од [[Унгарија]].
 
Регионот по долината на река [[Дунав]] бил од големо значење. Војната главно се одвивала во Кралство Унгарија, [[Трансдунавока]], [[Румелија]] и [[Влахија]]. Во [[1595]] година, христијаните го окупирале Ѓор, [[Вишеград]] и [[Естергом]] и неколку стратешки тврдини, но никако не се ни обидиле да тргнат кон [[Будим (град)|Будим]]. Османлиите започнале опсада на [[Егер]] и во [[1596]] година го зазеле. На т.н. источен фронт се водела војна помеѓу [[Влахија]] и Османлиите, во есента [[1594]] година. Влахија успеала да освои неколку градови и региони <ref> Coln, Emporungen so sich in Konigereich Ungarn, auch in Siebenburgen Moldau, in der der bergischen Walachay und anderen Oerten zugetragen haben, 1596</ref> . [[Молдавија]] исто така ги поразила Османлиите во [[Јаш]]. Биле зазедени и [[Никопол]], Рибнич а по ова се упатиле и кон [[Адријанопол]]. Во еден момент, силите на христијаните се наоѓале на само 24 километри од престолнината [[Истанбул]].
 
Пресвртна точка на војната била [[Битка кај Керестес|битката кај Керестес]], која се одржала на територијата на Унгарија, на 24-26 октомври, 1596 година. Хабсбуршката армија која броела околу 50.000 војници била поразена од страна на Османлиите.
 
{{Османлиско-хабсбуршки војни}}
 
[[Категорија:Судири во 16 век]]
[[Категорија:Судири во 17 век]]