Разлика помеѓу преработките на „Век“

Нема измена во големината ,  пред 5 месеци
с
Кирилизација, replaced: Јулијански календар|Јулијанскиот календар → јулијански календар|јулијанскиот календар, Јулијанскио using AWB
с (Стилска исправка, replaced: Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар → грегоријански календар|грегоријанскиот кале using AWB)
с (Кирилизација, replaced: Јулијански календар|Јулијанскиот календар → јулијански календар|јулијанскиот календар, Јулијанскио using AWB)
Не постои „нулти век“ помеѓу [[1 век п.н.е.|I век п.н.е.]] и [[1 век|I век н.е.]]. Затоа не постои ни 0 година н.е.<ref>
Два други система кои немаат верска ориентација се [[Астрономско броење на годините|астрономскиот систем]] и стандардот [[ISO 8601]], и користат [[нулта година]]. 1 година п.н.е. е 0 г. во астроносмкиот систем, и 0000 г. во ISO 8601. Денес ISO 8601 датирањето бара употреба на Грегоријанскиот календар за сите години, за разлика од астрономскиот систем и датирањето според [[наша ера]], кои дозволуваат употреба на Јулијанснкиот календар за годините пред 1582 CE.
</ref>. Јулијанскиотјулујанскиот календар „прескокнува“ од 1 п.н.е. на 1 н.е. Првиот век п.н.е. го опфаќа периодот од [[100 п.н.е.]] до [[1 п.н.е.]]. Другите векови пред нашата ера ја следат истата шема.
 
== Датирање во други календарски системи ==
Освен Грегоријанскиот, [[Јулијанскијулијански календар|Јулијанскиотјулијанскиот календар]] и [[хинду календар]]от користат годишни циклуси за цели, округли временски периоди. Да речеме, хинду календарот користи циклуси од 60 години.
 
== Вековите во астрономскиот систем ==