Бабуна (планина): Разлика помеѓу преработките

Одземени 24 бајти ,  пред 3 години
с
Кирилизација, replaced: е македонска → — using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
с (Кирилизација, replaced: е македонска → — using AWB)
:''За други значења на поимот '''Бабуна''', видете на [[Бабуна (појаснување)|појаснителната страница]]''
{{Geobox|планина
|name=Бабуна
|map_caption=}}
 
'''Бабуна''' е македонска средновисока планина што се наоѓа во средишниот дел на [[Македонија]], а се издига помеѓу долината на реката [[Бабуна (река)|Бабуна]] и [[Прилепско Поле]]<ref name="географија">{{наведена книга|last=Стојмилов|first=Александар|title=Географија на Република Македонија|year=2011|publisher=Универзитет за туризам и менаџмент|location=Скопје|language=македонски|page=63-64}}</ref>.
==Протегање и врвови==
[[File:Бабуна планина 01.jpg|thumb|250п|лево|Поглед на планината Бабуна и стариот пат [[Велес]] - [[Прилеп]]]]
{{наводи}}
 
[[Категорија:Планини во Македонија]]