Разлика помеѓу преработките на „Век“

Одземени 28 бајти ,  пред 1 година
с
Стилска исправка, replaced: Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар → грегоријански календар|грегоријанскиот кале using AWB
(дополнување)
с (Стилска исправка, replaced: Грегоријански календар|Грегоријанскиот календар → грегоријански календар|грегоријанскиот кале using AWB)
 
== Почеток и крај во Грегоријанскиот календар ==
Според [[Грегоријанскигрегоријански календар|Грегоријанскиотгрегоријанскиот календар]], [[1 век|I век]] н.е. започнал на 1 јануари, 1 г. и завршил на 31 декември, 100. [[2 век|II век]] започнал во [[101]] г., [[3 век|III век]] во [[201]] г. и тн. Формулата гласи дека ''n''-тиот век започнува во ''100×n - 99'' година.
 
==== I век п.н.е. и н.е. ====
 
== Датирање во други календарски системи ==
Освен Грегоријанскиот, [[Јулијански календар|Јулијанскиот календар]] и [[Хиндухинду календар|хинду календарот]]от користат годишни циклуси за цели, округли временски периоди. Да речеме, хинду календарот користи циклуси од 60 години.
 
== Вековите во астрономскиот систем ==