Разлика помеѓу преработките на „Стив Возњак“

Одземени 6 бајти ,  пред 10 месеци
с
Правописна исправка, replaced: Санта Круз → Санта Крус using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Санта Круз → Санта Крус using AWB)
 
=== Авионска несреќа ===
Во февруари 1981 година, Возњак бил повреден во несреќа на приватниот авион при полетувањето од [[Санта КрузКрус Скај парк]]. Причината за несреќата е утврдено дека било предвремено полетување. Тој не можел да се сети на детали за несреќата, а многу недели откако бил пуштен од болница, не се сетиќавал дека му се случила несреќа воопшто. Тој вели дека лутал како во бунило и не одел на работа, мислејќи си дека секој ден е викенд. Тој секој нареден ден не се сеќавал што правел претходеноиот ден и било потребно да му кажат како да стигнете до места кои веќе ги знаел. По испрашувањето на неговата сопруга, тој конечно дознал што се случило, по што неговата меморија почна да работи нормално повторно.
 
=== Вработување во Епл ===
Во септември 2000 година, Возњак бил примен во [[Салата на Славните Национални Пронаоѓачи]], во 2001 година тој бил награден со седмата Хајнц награда за технологија, економија и вработување која се доделува секоја година. Асоцијацијата на Американски Хуманисти му ја додели наградата за наука Исак Асимов во 2011 година.
 
Во декември 2005 година, Возњак станал [[Почесен Доктор по Инженерство]] на [[Универзитет Кетеринг|Универзитетот Кетеринг]]. Исто така, почесно добил докторска титула од [[Државен универзитет Северна Каролина|Државниот универзитет Северна Каролина]]. Во мај 2011 година, Возњак почесно добил докторска титула и од [[државен универзитет Мичиген|државниот универзитет Мичиген]].<br />
 
На Стивен Возњак му се доделени почесни докторски титули по инженерство на следните Универзитети:
 
== Наводи ==
* [[:en:Steve_WozniakSteve Wozniak|Стивен Возњак на англиската Википедија]]
* [http://www.thocp.net/biographies/wozniak_stephen.html Биографија на Стивен Возњак]
* [http://www.woz.org woz.org] Официјалниот веб портал на Возњак