Разлика помеѓу преработките на „Леска (Лешок)“

Додадени 6 бајти ,  пред 6 месеци
с
→‎top: Исправка на единиците, replaced: 0 m → 0 м using AWB
с (→‎top: Стилско-јазична исправка, replaced: Локалитетот претставува → Претставува using AWB)
с (→‎top: Исправка на единиците, replaced: 0 m → 0 м using AWB)
|период2=
}}
'''Леска''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[Тетовско]]то село [[Лешок]]. Претставува [[населба]] - [[викус]] од [[доцноантичкото време]] и [[базилика]] од [[старохристијанското време]]. Се наоѓа на 800 m&nbsp;м јужно од [[Лешочко кале|тврдината Кале]], каде по површината на нивите се среќава множество фрагменти од керамички садови, [[питоси]], делови од мермерни столбови и [[капител]]и. Најдени се три [[депо]]а на бронзени монети од [[5 век|V]], [[6 век|VI]], [[10 век|X]] и [[11 век|XI]] век ([[скифати]]), што се чуваат во [[Музејот на Македонија]] во [[Скопје]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
== Поврзано ==