Разлика помеѓу преработките на „Даб (Бучин)“

Додадени 2 бајти ,  пред 5 месеци
с
→‎top: Исправка на единиците, replaced:  cm →  см using AWB
с (→‎top: Стилско-јазична исправка, replaced: Локалитетот претставува → Претставува using AWB)
с (→‎top: Исправка на единиците, replaced:  cm →  см using AWB)
|период2=
}}
'''Даб''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[Крушевско]]то село [[Бучин]]. Претставува [[осамен наод]] од [[римското време]]. Недалеку од селото била пронајдена една бронзена статуетка на [[Меркур (бог)|Меркур]], висока 5&nbsp;cmсм. Статуетката се чува во [[Завод и Музеј - Прилеп|Заводот и музеј]] во [[Прилеп]].<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]](1996). ''Археолошка карта на Република Македонија''. Скопје: МАНУ. ISBN 978-9989-101-06-9</ref>
 
== Поврзано ==