Разлика помеѓу преработките на „Берингов Проток“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
clean up, replaced: | coauthors = → |author2= using AWB
с
(clean up, replaced: | coauthors = → |author2= using AWB)
'''Беринговиот Проток''' ({{lang-ru|Берингов пролив}}, {{lang-en|Bering Strait}}, [[јупички јазици|јупички]]: ''Imakpik'')<ref>Forbes, Jack D. 2007. ''The American Discovery of Europe''. Urbana: University of Illinois Press, стр. 84 ff., 198.</ref><ref>Stuckey, M., & J. Murphy. 2001. By Any Other Name: Rhetorical Colonialism in North America. ''American Indian Culture and Research Journal'' 25(4): 73–98, стр. 80.</ref> is a 85 км wide морски [[проток]] помеѓу ’ртот [[Дежњов (’рт)|Дежњов]] ([[Чукотски автономен округ]], [[Русија]]), најисточната точка (169° 43' ЗГД) на [[Азија|азискиот]] континент и ’ртот [[Принц од Велс (’рт)|Принц од Велс]] ([[Алјаска]], [[САД]]), најзападната точка (168° 05' ЗГД) на [[Северна Америка|северноамериканскиот]] континент. Протокот лежи малку појужно од [[северен поларен круг|поларниот круг]] на приближно 65° 40' СГШ. Денешната граница помеѓу САД и Русија се наоѓа на 168° 58' 37" ЗГД<ref>Положбата на оваа граница има согласност од САД, но не и од Русија.</ref>.
 
Антрополозите сметаат дека првите луѓе преминале од Азија во Северна Америка копнениот премин наречен [[Берингија]] што го сечел протокот, поврзувајќи ги двата континента. Ова денес веројатно е подводен срт кој тогаш бил на површина. Теоријата вели дека тогаш океанот бил на пониско ниво, поради тоа што огромно количество на вода било заробено во глечерите.<ref>{{цитирана книга | last = Beck | first = Roger B. | coauthors author2= Linda Black, Larry S. Krieger, Phillip C. Naylor, Dahia Ibo Shabaka, | title = World History: Patterns of Interaction | publisher = McDougal Littell | year = 1999 | location = Evanston, IL | pages = | url = | doi = | id = | isbn = 0-395-87274-X }}</ref>
 
Руското крајбрежје долж Беринговиот Проток е затворено за јавноста како воена област и сите неовластени лица се задржуваат накратко во притвор и се испраќаат назад од кајшто дошле.<ref name=NYT71212>{{цитирани вести|title=Патувањето по море наиде на незгода во Русија|url=http://www.nytimes.com/2012/07/12/world/europe/team-returns-to-alaska-after-4-day-detention-in-russia.html|accessdate=12 јули 2012|newspaper=[[New York Times]]|date=11 јули 2012|author=Андрју Рот}} {{en}}</ref>
== Население ==
[[Податотека:Diomede Islands Bering Sea Jul 2006.jpg|мини|десно|280п|Островите [[Мал Диомид]] (САД, лево) и [[Голем Диомид]] (Русија, десно)]]
Подрачјето околу протокот е слабо населено.
 
На американската страна, делот што се граничи со протокот му припаѓа на Номското пописно подрачје, со население од 9.000 жители. Целата област не е поврзана со патишта до поголемите населени места во Алјаска, со искчучок на неколку околу градот [[Ном (Алјаска)|Ном]].
 
На руската страна, карајбрежјето спаѓа во [[Чукотски автономен округ|Чукотскиот автономен округ]]. Долж протокот се среќаваат населените места [[Провиденија]] (4.500 жит.) и [[Чукотски]] (5.200 жит.).
== Надворешни врски ==
*[http://www.pbs.org/wgbh/nova/extremeice/thinice.html Видеоснимка од островот Св. Лаврентиј во Беринговиот Проток] - PBS {{en}}
 
 
 
{{Список на мориња}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Протоци во Русија]]
[[Категорија:Протоци во САД]]