Разлика помеѓу преработките на „Света“

Одземени 2 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (зборовна замена, replaced: Археолошки локалитети → Археолошки наоѓалишта using AWB)
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
Селаните од Света активно учествувале и во [[НОБ]], за што е изграден споменик на паднатите борци.<ref>Сказанија брсјачки и пољански - Душан Бакрески, Битола 2007</ref>
 
Во мај, 2012 година, во Света се снимаше најновиот филм на [[Столе Попов]] „[[До балчак]]“. За потребите на филмскиот сет комплетно беа изградени железничка станица и контролен пункт на ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство.<ref name=":1" /><ref>http://www.fakulteti.mk/news/12-05-10/po_15_godini_stole_popov_go_pochnuva_snimanjeto_na_noviot_film.aspx</ref>
 
== Стопанство ==