Влад Цепеш: Разлика помеѓу преработките

Одземени 2 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
 
'''Влад III, Кнез на Влашка''' (1431–1476), попознат како Влад Цепеш (Романски: ''Vlad Țepeș'') или едноставно како Дракула, трипати бил Војвода на [[Влашка]], владеејќи од 1456 до 1462 г.
Во контекст на историјата, Влад Трети е најпознат по неговиот отпор против ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство и нејзиното проширување, како и за суровоста со која ги казнувал неговите непријатели.
Се верува дека Влад Трети е инспирацијата за вампирот Гроф Дракула во новелата Дракула на Брам Стокер од 1897.
 
Влад побегнал за Молдавија каде живеел под заштита на неговиот вујко/чичко Богдан Втори. Во октомври 1451, Богдан бил убиен и Влад побегнал во Унгарија. Импресиониран од познавањата на Влад за разумот и дејствувањето на Отоманската Империја, како и од омразата кон новиот султан Мехмет II, Хунјади се смирил со неговиот поранешен соперник и го назначил како свој советник.
Во 1453, отоманците под султанот Мехмет II го освоиле Цариград по долги напади, со што ставиле конечен крај на христијанското присуство на Медитеранот, по што отоманското влијание почнало да се шири од оваа основа кон Карпатите, заканувајќи се на Европа.
Во 1456, три години откако отоманците го освоиле Цариград тие и се заканиле на Унгарија со освојувањето на Белград. Хунјади започнал против напад во Србија: додека тој самиот заминал за Србија и го олеснил нападот (пред да умре од чума), Влад одвел свој контингент во Валахија, ја освоил својата родна земја и го убил Владислав Втори во борба гради в гради.
 
== Второ владеење ==
* [http://romaniancoins.ancients.info/vlad3.htm Пари за Влад III]
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Цепеш, Влад}}
{{Нормативна контрола}}
 
{{ОСНОВНОПОДРЕДУВАЊЕ:Цепеш, Влад}}
[[Категорија:Владетели на Влашка]]
[[Категорија:Вампири]]