Разлика помеѓу преработките на „Француска инвазија на Алжир“

с
→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште using AWB)
с (→‎top: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
| campaignbox =
}}
'''Француската инвазија на Алжир''' била голема воена операција предводена од страна на Кралство Франција на чело со [[Шарл X]] врз [[Отомански Алжир]] во [[1830]] година. Претходно Алжир од страна на ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство бил освоен во 1529 година од страна на [[Хајредин Барбароса]].
 
== Позадина ==