Ново Село (Лагадинско): Разлика помеѓу преработките

с
→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (→‎Историја: Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
== Историја ==
 
Во 19 век Ново Село припаѓало кон Лагадинската каза на [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]. Во „[[Етнографија на Адријанопол, Монастир и Салоника]]“ , издадена во [[Цариград]] во [[1878]] година и статистиката на машкото население од [[1873]], селото се состоело од 36 семејства со 164 жители [[Македонци]]<ref name="БИМ">{{БИМ}}</ref><ref>Македония и Одринско. Статистика на населението от 1873 г., Македонски научен институт, София, 1995, стр. 154 - 155.</ref>
 
Селото било под влијание на [[Цариградска патријаршија|Цариградската патријаршија]]. Според податоците на секретарот на егзархијата [[Димитар Мишев (публицист)| Димитар Мишев]] („[[La Macédoine et sa Population Chrétienne]]“) во [[1905]] година во селото живеале 120 Грци и работело грчко училиште<ref>Brancoff, D.M. "La Macédoine et sa Population Chrétienne". Paris, 1905, pp. 196-197</ref>.
 
По крајот на [[Балканските војни]], селото било вклучено во составот на [[Грција]]. Според [[Договор од Лозана (1923)|Лозанскиот договор]], во селото било населено грчко население од [[Мала Азија]], [[Источна Тракија]] и [[Понд]]. Во [[1927]] година, селото било прекрстено во Критија.<ref>[http://archive.is/20120630054156/www.freewebs.com/onoma/met.htm Λιθοξόου, Δημήτρης. Μετονομασίες των οικισμών της Μακεδονίας 1919 - 1971]</ref>