Разлика помеѓу преработките на „Пела“

Одземени 18 бајти ,  пред 6 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
(Одбиени последните 2 промени (од 60.224.129.254) и ја поврати преработката 3824357 на Ehrlich91)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
[[Податотека:Pella location.jpg|thumb|250px|right|Местоположбата на Пела]]
 
'''Пела''' — град во [[Македон|древна Македонија]] кој денес се наоѓа во [[Постол (округ)|Постолскиот округ]] [[Егејска Македонија]], [[Грција]]. Во времето на [[Византија|Византиската]] и [[ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]], градот го носел името [[Постол]], сè додека властите не го вратиле старото име во [[1936]].
 
== Историја ==
Одредувањето на староста на пшалатата е малку проблематично: големите згради веројатно се од времето на Филип II, додека останатите се постари. Бањите датираат од времето на кралот [[Касандар]].
 
Големината на комплексот укажува на тоа дека за разлика од палатата во [[Ајга]], ова не било само кралска резиденција или грандиозно здание, туку и седиште на дел од владата, т.е. административната апаратура на кралството.
 
=== Хиподамов план ===
Во доцните 1970-ти, археологот [[Манолис Андроникос]] ја открил гробницата на [[Филип II македонски|Филип II]] [[Македон]]ски, татко на [[Александар Македонски]]. Меѓу другото Андроникос има пронајдено и златна кутија на која се наоѓа [[Ѕвезда од Кутлеш|ѕвездата од Кутлеш]].
 
Во февруари [[2006]] еден земјоделец сосем случајно ја открил најголемата гробница најдена на територијата на денешна Грција. Имињата на членовите на [[Македон|македонскотомакедон]]ското благородно семејство како и насликаните скулптури и ѕидови се сосема зачувани. Гробницата датира од [[II век п.н.е.|II]] или [[III век п.н.е.]], по владеењето на Александар Македонски.<ref>BBC World News. [http://news.bbc.co.uk/2/hi/europe/4707014.stm „Пронајден грчки гроб кој ги возбуди експертите“] од 12 февруари 2006 </ref>
 
[[Податотека:Pella_House_atrium.jpg|thumb|250px|[[Атриум]] со поден мозаик]]
Архелај го поканил сликарот [[Зевкиј]], најдобриот сликар во тоа време, за да го декорира. Подоцна тој бил домаќин на драматургот [[Еврипид]] по неговото пензионирање. Неговото дело ''[[Менади]]'' било премиерно прикажано таму, околу [[408 п.н.е.]]. Пела била родниот град на [[Филип II Македонски]] и неговиот син [[Александар Македонски]]. Исто така откриено е местото во дворецот каде [[Аристотел]] му туторувал на младиот Александар.
 
Во антиката, Пела бил пристанишен град поврзан со [[Солунски залив|Солунскиот залив]] со пловно заливче, но пристаништето во меѓувреме станало кал и одтогаш местото нема пристап кон морето.
 
Од 1957, па наваму ископувањата имаат октриено мал дел од градот, кој се збогатил со Александар и неговите наследници. Откриени се големата [[агора]] или пазар, која била окружена со [[стоа|стои]], и улици со куќи од затворен тип со ѕидови со фрески во соби распоредени околу внатрешни дворови. Првите мурали со ''[[оптичка мамка|оптички мамки]]'' кои имитирале перспективи за прв пат се појавиле во Пела. Најдени се храмовите на [[Афродита]], [[Деметра]] и [[Кибела]], како и мозаици, кои датират од времето по Александар и уживаат светска слава: некои се репродукции на грчки слики.
* Ph. Petsas, ''Pella. Alexander the Great's Capital'', Thessaloniki, 1977. {{en}}
* D. Papakonstandinou-Diamandourou, ''Πέλλα, ιστορική επισκόπησις και μαρτυρίαι'' ''Pella, istoriki episkopisis kai martyriai'', Thessaloniki, 1971. {{el}}
* R. Ginouvès, et al., ''La Macédoine'', CNRS Éditions, Paris, 1993, pp 90-9890–98. {{fr}}
* F. Papazoglou, ''Les villes de Macédoine romaine'', BCH Suppl. 16, 1988, 135-139. {{fr}}
* Ph. Petsas, ''Pella. Alexander the Great's Capital'', Thessaloniki, 1977. {{en}}