Разлика помеѓу преработките на „Христо Делчев“

Одземен 1 бајт ,  пред 8 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB
с (Робот: Селам 1 меѓујазични врски во Википодатоци на d:q12298279)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство using AWB)
== Биографија ==
[[Податотека:Valandovska cheta.JPG|мини|лево|300п|Валандовската чета]]
Христо Делчев е роден 1885 година во Кукуш, тогаш во ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство. Четврт по големина син на Никола Делчев и Султан Делчева, а негови браќа се [[Гоце Делчев|Гоце]], [[Димитар Делчев|Димитар]] и [[Милан Делчев]]. Завршил гимназија во Кукуш. Работел како продавач на манифактура. Влегува во [[Македонска револуционерна организација|Организацијата]] и станал член на Кукушкиот револуционерен комитет.
При избувнувањето на [[Првата балканска војна]] во 1912 година, Христо Делчев бил доброволец во [[Македонско-одринско ополчение|Македонско-одринското ополчение]] и служел во Кукушко чета при 15 Штипска дружина<ref>Македоно-одринското опълчение 1912-1913 г. Личен състав“, Главно управление на архивите, 2006, стр. 203.</ref>. По [[Втората балканска војна]], Делчев учествувал во создавањето на [[ВМРО (Автономистичка)|ВМРО]] и бил војвода во Кукушко. Во 1915 година земал учество во [[Валандовска афера од 1915 година|Валандовската акција]] <ref>[http://www.macedonia-science.org/page.php?89 Гоцев, Димитър. Национално-освободителната борба в Македония 1912 - 1915, Издателство на БАН, София, 1981, стр. 133 и 147.]</ref>.
 
== Извори ==
<references/>
[[Категорија:Делчеви]]
{{Дејци на МРО}}
 
[[Категорија:Делчеви]]