Османлии: Разлика помеѓу преработките

Одземени 6 бајти ,  пред 2 години
с
Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство (3) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: Отоманската империја → Отоманското Царство (3) using AWB)
|related=[[туркиски народи]].
}}
'''Османлии''' или '''отоманци''' — поим кој го означува [[турски јазик|туркојазичното]] население на [[Отоманска империја|ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]]. Своето име го добиле по [[Осман I]] кој се смета и за основател на царството. Овие Турци водат потекло од [[Селџуци]]те кој во [[11 век]] на просториите на денешен [[Иран]] и [[Ирак]] создале Селџукска држава. Со пропаѓањето на [[Отоманска империја|ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство]], овие отоманци се “претопиле“ во денешните [[Турци]].
 
== Потекло и историја ==
 
== Население ==
Вкупниот број на население на ОтоманскатаОтоманското империјаЦарство до ден денес претставува прашање кое е дебатирано од страна на голем број истражувачи и историчари. За скоро половина милениум од своето постоење, населението на империјата не можело точно да се пресмета, освен доколку се исклучат бројките за работната популација. Ова главно се должело на постојаното менување на границите на империјата како и на неброењето на сите жители кои живееле во неа. Ова пред се се однесува на жените, кои не биле броени во сите неофицијални пописи. Првиот официјалне попис на населението се случил од [[1881]] до [[1893]] година. По завршувањето на пописот било познато кои се основните етнички групи кои живееле во империјата. Покрај муслиманите, во империјата живееле и [[Грци]], [[Ерменци]], [[Бугари]], [[Католици]], [[Евреи]], [[Протестанти]], [[Латини]], [[Цигани]] и други.<ref>{{harv|Karpat|1978|pp.237-274}}</ref><ref>{{harv|Shaw|1978|p.323-338}}</ref> Нов попис на населението бил направен во периодот од [[1905]] до [[1906]] година.
 
== Наводи ==