Разлика помеѓу преработките на „Брзина на светлината“

с
→‎Големи далечини на Земјата: Јазична исправка, replaced: радиусот → полупречникот using AWB
с (Јазична исправка, replaced: Дијаметарот → Пречникот, дијаметарот → пречникот (2) using AWB)
с (→‎Големи далечини на Земјата: Јазична исправка, replaced: радиусот → полупречникот using AWB)
 
===Големи далечини на Земјата===
Со оглед на тоа дека радиусотполупречникот на Земјата изнесува околу 40 075&nbsp;km, а ''c'' околу 300 000&nbsp;km/s, теоретски најкусото време потребно за дел од информација да пропатува долж половина од Земјината топка е 67 милисекунди. Кога светлината патува околу Земјата низ [[оптичко влакно]], пак, времето е подолго, делумно поради тоа што брзината на светлината е приближно 35% помала во влакното, зависно од неговиот индекс на прекршување ''n''.<ref name=Midwinter>Типичниот индекс на прекршување на оптичко влакно се движи меѓу 1,518 и 1,538. {{Cite book
| last = Мидвинтер |first=Џ.Е.
| year = 1991