Разлика помеѓу преработките на „Сферно огледало“

Одземени 25 бајти ,  пред 9 месеци
с
→‎Добивање на ликови во огледала: Јазична исправка, replaced: радиусот → полупречникот using AWB
с
с (→‎Добивање на ликови во огледала: Јазична исправка, replaced: радиусот → полупречникот using AWB)
 
Со приближување на предметот кон огледалото се добива лик (одраз) што е веродостоен, зголемен и превртен. Колку се приближува предметот кон огледалото ликот е се подалеку и поголем.
 
Кога предметот е во [[жариште (оптика)|жариштето]] (фокусот), повеќе не може да се добие лик што се фаќа на [[екран|екранот]]от. Одбиените зраци на огледалото се одбиваат како паралелен сноп. Исто така, реален лик на предметот не се добива кога предметот е поставен меѓу жариштето и огледалото. Ликот добиен во тој случај е зголемен, исправен и неверодостоен.
 
За конструирање на ликови кај сферните огледала по [[геометрија|геометриски]] пат, се користат најмалку два од карактеристичните [[зрак|зраци]]:
* зрак кој поминува низ центарот на огледалото во правецот на [[радиус|радиусотполупречникот]], кој по одбивањето се враќа по истиот пат; (а).
* зрак кој тргнува од [[предмет|предметот]]от, паралелен со [[оптичката оска]], и по одбивањето поминува низ жариштето и обратно, [[зрак|зракот]]от што минува низ жариштето по одбивањето е паралелен со оската; (б).
* зрак кој паѓа во темето на огледалото под агол алфа спрема оптичката оска, се одбива на другата страна на оптичката оска под ист агол. (в).