Разлика помеѓу преработките на „Планетите во астрологијата“

с
Јазична исправка, replaced: Дијаметарот → Пречникот, дијаметарот → пречникот (3) using AWB
(Одбиена последната промена (од 79.125.185.24) и ја поврати преработката 3565946 на Bjankuloski06)
с (Јазична исправка, replaced: Дијаметарот → Пречникот, дијаметарот → пречникот (3) using AWB)
[[Податотека:Ares Canope Villa Adriana.jpg|thumb|left|160px|Статуа на богот Марс]]
=== Астрономски податоци ===
[[Марс]] има само околу половина од дијаметаротпречникот на [[Земја]]та, а му требаат 687 дена или приближно две години за да заврти еден круг околу [[Сонце]]то. Се наоѓа на растојание од 142 милиони милји. Неговата [[орбита]] е многу ексцентрична, како и онаа на [[Меркур]]. Оската на Марс е искосена под агол од 25° спрема нормалната рамнина, и затоа на оваа планета има годишни времиња како на Земјата. Периодот на [[вртење]] (едно деноноќие) му е 24 часа и 37 минути. Поради минералниот состав изгледа црвенкасто.
[[Податотека:Mars Hubble.jpg|thumb|right|100px|Планетата [[Марс]].]]
Марс има два [[сателит]]а или месечини, наречени [[Демос]] и [[Фобос]] (во превод: Терор и Страв). Демос орбитира околу Марс еднаш на 30 часа, а Фобос за само седум и пол часа. Вториов сателит е интересен феномен за набљудувач од Марс, бидејќи изгрева од запад, а заоѓа на исток - три пати на ден.
Негов метал е [[калај]]от.
 
Јупитер владеесо знакот [[Стрелец (хороскопски знак)|Стрелец]].
 
Астролошкиот симбол на Јупитер е [[Податотека:Jupiter symbol.svg|22px]].
Најчудната карактеристика на Сатурн се неговите прстени (има 4 прстени), кои што се составени од милиони делови што се вртат во рамнината на екваторот на планетата. Сатурн ротира еднаш во 10 часа и 14 минути, а оваа брзо вртење предизвикува сплескување на половите. Многу е сличен на Јупитер.
 
Кога [[Галилео Галилеј]] го видел првпат преку [[телескоп]] во [[1610]] година, не можел да ги види убаво прстените. Прстените прв ги видел [[Холандија|холанѓанецот]] Хјугенс во [[1655]] година, којшто ги опишал како „сплескани прстени, кои никаде не ја допираат планетата“.
 
Сатурн има 11 [[сателит]]и, кои се наоѓаат после системот на прстените. Најголемиот од овие сателити е наречен Титан, и е најголемата месечина во [[Сончев систем|Сончевиот систем]].
Сè до [[1781]] година, [[Сатурн]] бил најдалечната позната планета. Таа година, Хершел направил преглед на небото, кога на [[13 март]] забележал мал сјаен објект кој не е виден претходно. Идните [[астрономија|астрономи]] ја пресметале орбитата на [[Уран]].
 
Уран има период на револуција околу [[Сонце]]то од 84 години, а средното растојание од Сонцето изнесува 1783 милиони милји. ДијаметаротПречникот му е измерен на 29.000 милји (односно 4 пати помал од [[Земја]]та). Интересна карактеристика на оваа планета е екстремно високата оска на инклинација, односно 98° од нормалата на орбитата. Ротира релативно брзо, 10¾ часа, и ова предизвикува зголемено сплескување на половите. Температурата во неговата атмосфера е околу минус 190°С.
 
Има пет [[сателит]]и, а два од нив ги пронашол Хершел во 1787 година. Без оптичка помош Уран е невидлив.
[[Податотека:Andrea_Doria_as_Neptun_by_Angelo_Bronzino.jpg|thumb|left|200 px|[[Ангело Бронзино]]: [[Нептун]].]]
=== Астрономски податоци ===
Откако бил пронајден [[Уран]], станало јасно дека не се движи по предвидената патека, бидејќи некоја друга планета ја ремети неговата [[гравитација]]. Масата и позицијата на ова непозната планета била предвидена од Адамс во [[Англија]] и Левериер во [[Франција]], а пресметките на Левериер биле испратени во Берлинската опсерваторија во септември [[1846]] година, каде што на [[23 септември]] [[астрономија|астрономите]] Д`Арест и Гал ја нашле новата планета, за помалку од еден степен од предвидената позиција.
 
[[Нептун]] орбитира околу [[Сонце]]то на средна далечина од 2793 милиони милји, еднаш во период од 165 години. Во време на неговото откривање Нептун се наоѓал во соѕвездието Јарец, и нема да се врати таму сè до [[2011]] година. Скорешните мерења велат дека дијаметаротпречникот на Нептун е 31.000 милји, а температурата во атмосферата е околу минус 220°С.
 
Нептун има два [[сателит]]а, [[Тритон]] и [[Нереид]]. Тритон е една од поголемите месечини во Сончевиот систем, а го открил [[Ласел]] во [[1846]] година, неколку недели по откривањето на Нептун. Нереид е многу помала месечина, а ја открил [[Герард Кејпер]] во [[1949]] година.
[[Податотека:Hades-et-Cerberus-III.jpg|180px|thumb|left|Ад и Кербер]]
=== Астрономски податоци ===
После откритието на [[Нептун]], [[астрономите]] предвидуваа откривање на деветта планета, поради отстапувањето на Нептун од својата орбита. Астрономот [[Ловел]] (кој ги видел каналите на [[Марс]]), извршил пресметки за масата и позицијата на новата планета, но [[Плутон]] е откриен дури во [[1930]] година, 14 години после смртта на Ловел.
 
Неговата средна далечина од [[Сонце]]то е 3.660 милиони милји, а периодот на револуција е 248 години. Поради неговата ексцентрична [[орбита]], Плутон влегува во орбитата на Нептун, но нема шанси да се судри со него. Периодот на [[вртење]] е пресметан на 6 дена и 9 часа, што е заклучено од набљудувања на светлината на планетата. Не е веројатно дека има било каква атмосфера, а температурата на површината на планетата е пресметана на околу минус 230°С. Големината на Плутон не е пресметана со сигурност, а проценките варираат од 2000 до 6000 милји за дијаметарот. Масата на Плутон е 1/10 од масата на Земјата, но ни ова не е сигурно.
 
Неговата средна далечина од [[Сонце]]то е 3.660 милиони милји, а периодот на револуција е 248 години. Поради неговата ексцентрична [[орбита]], Плутон влегува во орбитата на Нептун, но нема шанси да се судри со него. Периодот на [[вртење]] е пресметан на 6 дена и 9 часа, што е заклучено од набљудувања на светлината на планетата. Не е веројатно дека има било каква атмосфера, а температурата на површината на планетата е пресметана на околу минус 230°С. Големината на Плутон не е пресметана со сигурност, а проценките варираат од 2000 до 6000 милји за дијаметаротпречникот. Масата на Плутон е 1/10 од масата на Земјата, но ни ова не е сигурно.
 
Според една теорија, можно е да постои десетта планета зад Плутон, а во [[1978]] година пронајдена е уште една планета, [[Хирон]] голема речиси колку и Плутон, така што Плутон се смета за дупла планета.
[[Плутон (бог)|Плутон]] е богот на подземјето, наречен и [[Ад]], брат на боговите Јупитер и Нептун. Позната е приказната кога Плутон ја грабнал [[Персефона]], ќерката на божицата на житото, за да биде негова жена во подземјето. Божицата барајќи си ја ќерката, не дозволила ништо да расте на земјата додека не ја најде. Конечно, боговите уредиле девојката да биде вратена кај мајка ѝ, но една третина од годината мора да биде во подземјето. Периодот од годината кога Персефона е во подземјето, за нас е познат како - зима.
 
После откритието на Плутон, во светот се појавува пораст на фанатизмот: употребена е атомската бомба, светот стана зависен од нафтата („црното злато“), која од друга страна ни ги загадува градовите, а [[Фројд]], [[Карл Густав Јунг|Јунг]] и [[Алфред Адлер|Адлер]] ја започнаа истрагата на [[несвесно]]то.
 
Психолошки, Плутон е поврзан со нашето несвесно, со репродукцијата, но и со трансформацијата: смртта и воскреснувањето. Позицијата на Плутон во [[натална астрологија|наталната карта]] покажува на кое поле е потребна трансформацијата во нашиот живот.
* Алистер Кроули: „Астрологија: студија за Нептун и Уран“, Езотерија.
* Стивен Форест: „Книга за Плутон“, АЦС, 1995.
 
 
{{Западна астрологија}}