Разлика помеѓу преработките на „Плејстејшн“

Одземен 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (5) using AWB)
с (→‎Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
Плејстејшн беше идеја на [[Кен Кутараги]],директор на Сони кој само што излегол од хардверското инжињерско одделение во тоа време и подоцна наименуван како "Таткото на Плејстешн".Конзолата датира уште од 1988мата година каде што првобитно беше здружен проект помеѓу Нинтендо и Сони за да се создаде ЦД-РОМ за [[Супер Нинтендото]].Плејстешнот дебитираше на Електронското шоу на потрошувачите(ЕШП) во Јуни 1991та година кога Сони ја обелодени конзолата Супер Фамиком/СНЕС со вграден ЦД-РОМ драјвер(кој ја соедини Грин Бук технологијаа или ЦДИ).Сепак,ден по известувањето на ЕШП,Нинтендо најави раскинување на партнерството со Сони,избирајќи го Филипс но дека ке продолжи да ја користи истата технологија.Нинтендо го раскина договорот поради немање можност да се дојде до спогодба како да се подели приходот помеѓу двете фирми.Раскинот на партнерството го збесна претседателот на Сони Норио Охга,кој одговори со поставување на Кутараги како главен и одговорен во развивање на ривалскиот проект против Нинтендо.Во тоа време преговорите меѓу Нинтендо и Сони беа сè уште активни,со тоа што Нинтендо упати понуда до Сони за улога на "не-играчка".земајќи го во предвид новото партнерство со Филипс.Кутараги кој се соочуваше со зголемени критики околу неговата работа со цел влегување во индустријата за видео игри внатре во Сони,навремено ја го одби предлогот.Службено преговорите завршија во Мај 1992рата година и со цел да се одлучи судбината на проектот Сони Плејстејшн,во Јуни 1992рата година се одржа состанок помеѓу претседателот на Сони Охга,раководителот Кутараги и неколку постари членови на управниот одбор на Сони.Кутараги на состанокот на одборот му го го разоткри сопствениот систем заснован на ЦД-РОМ на кој што тој работел и кој вклучува играње видео игри со 3Д графика.Претседателот на Сони Охга најпосле реши да го врати проектот по потсетувањето од Кутараги за претрпеното понижување од Нинтендо.Меѓутоа,поради силно спротивставување на мнозинството присутно на состанокот исто така како и распространета внатрешна спротивставеност кон проектот од постарата генерација на извршните органи на Сони,Кутараги и неговиот тим мораа да бидат сменети од делокругот на Сони во Сони Мјузик,што е една целосна одделна финансиска единка во посед на Сони,за да се врати проектот и одржат односите со Филипс за развивање на проектот ММЦД(што помогна до создавањето на ДВД технологијата)
===== Создавање на Сони Компјутер Ентертеинмент =====
Во [http://Сони%20Мјузик Сони Мјузик] Кутараги работеше близу до главниот извршен уредник на Сони Мјузик,[http://Шигео%20Марујама Шигео Марујама] и [http://Акира%20Сато Акира Сато] за на 16ти Ноември 1993та да го основаат [http://Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент%20Инк www.scei.co].(СКЕИ).Комплекс згради на СКЕИ беше неговото почетно партнерство со Сони Мјузик што му помогна на СКЕИ да привлече креативен кадар во компанијата и исто така да му потпомогне за изработување,продажба и производство на дискови,нешто што Сони Мјузик веќе го правеше со Музички Дискови.Двајцата последни клучни членови на СКЕИ беа [http://Тери%20Токунака Тери Токунака],претседателот на СКЕИ од раководството на Сони и [http://Олаф%20Олафсон Олаф Олафсон].Последниот беше главен извршен уредник и претседател на Сони Интерактив Ентертеинмент со база во Њу ЈоркЊујорк што беше матичната компанија за [http://Американскиот%20Сони%20Компјутер%20Ентертеинмент Американскиот Сони Компјутер Ентертеинмент](АСКЕ) формиран за 1994тата година.
Првиот проект на СКЕИ,Плејстејшн,по долгогодишно развивање конечно доби зелено светло од страна на директорите на Сони во 1993тата година.Освен тоа во таа година човекот кој подоцна стана претседател Сони Компјутер Ентертеинмент Ворлдвајд Студиос,Фил Харисон беше регрутиран во СКЕИ за да привлече развивачи и издавачи да произведуваат игри за нивната нова Плејстејшн платформа.По покажувањето на планот на Сони за пласман како и техничките демоа на издавачите и произведители на игри во хотел во Токио 1994тата година,голем број развивачи почнаа да пристапуваат кон Плејстејшн.Двајца од кои подоцна станаа нивни главни партнери Електроник Артс на западот и [http://Намко Намко] во Јапонија.Еден од факторите што ги привлече развивачите кон платформата е 3Д-способната конзола со ЦД-РОМ која беше многу поефтина и лесна за изработка во споредба со ривалските конзоли од Сега и Нинтендо кои користеа кертриџ системи.Проектот на крајот на краиштата ги наполни јапонските продавници во Октромври 1994тата година и се здоби со енормна продажба поради пониската цена во однос на својот конкурент,[[Сега Сатурн]].Популарноста на конзолата се прошири на светско ниво по издавањето во Северна Америка и Европа.
== Конзоли ==