Разлика помеѓу преработките на „Јужноафриканска Република“

с
→‎Литература: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (→‎Литература: Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
Надин Гордимер ја сметаат за една од „ герилците на имагинацијата “, а е првата Јужноафриканка и една од седумте жени која добила Нобелова награда за литература во 1991 година. Нејзиниот најпознат роман е Луѓето на јули издадена во 1981 година, во кој е насликан колапсот на правото на белото малцинство.
 
Драмите на Атол Фугард се одигрувале во дополнителни театри во Јужна Африка , Лондон и Њу ЈоркЊујорк. Приказната на една африканска фарма од Олива Шрејнер ( 1883 година ) е откровение за Викторијанската литература, а претставува предвесник во воведувањето на феминизмот во романот.
 
Алан Патон во 1948 година го издал романот Плачи, сакана земјо . Тој раскажува за еден црн свештеник кој доаѓа во Јоханесбург да го пронајде својот син, а романот станува меѓународно најбарана книга. Во текот на 1950-тите години, списанието Drum станува легло на политичката сатира, фикција и есеи, давајќи и глас на урбаната култура на црнците.