Разлика помеѓу преработките на „Еленор Рузвелт“

Одземени 6 бајти ,  пред 2 месеци
с
Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк (6) using AWB
с (правописна исправка, replaced: сеуште → сè уште (2) using AWB)
с (Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк (6) using AWB)
=== '''Ран живот''' ===
 
Ана Елеонор Рузвелт е родена во 56 Запад 37 Улица во [[New York City|Њу ЈоркЊујорк]], ќерка на Елиот Рузвелт и Ана Хал Рузвелт. Таа беше крстена Ана по нејзината мајка и нејзината тетка Ана Cowles; Елеонор по нејзиниот татко, и беше нарекувана"Ели" или "Малата Нел". Од почетокот, Елеонор претпочиташе да ја нарекуваат по нејзиното средно име. Таа беше внука на претседателот [[Theodore Roosevelt|Теодор Рузвелт.]]
 
Двајцата браќа, Елиот Рузвелт Џуниор (1889-1893) и Хал Рузвелт (1891-1941) се родени подоцна. Таа, исто така, имаше полубрат, Елиот Рузвелт Ман (починал 1941), кој е роден од Кети Ман, слугинка вработена од страна на семејството. Рузвелт беше родена во свет со огромно богатство и привилегии, бидејќи нејзиното семејство беше дел од високото општество во Њујорк наречено "отекува."
Во ноември 1904 година,тие се венчаа, иако венчавката не беше најавена до 1 декември, 1904, на инсистирање на мајка му на Френклин, [[Sara Delano Roosevelt|Сара Делано Рузвелт]]. Таа се спротивстави на заедницата. "Знам колкава болка сум ви предизвикал", и напиша Френклин на неговата мајка за неговата одлука. Но, додаде тој, "Знам за сопствената мисла, и тоа го знам долго време, и знам дека јас никогаш не би можел да размислувам поинаку." Сара го зеде својот син на крстарење во 1904 година, надевајќи се дека раздвојувањето би ја уништило романсата, но Френклин и се вратил на Елинор со обновена страст. Датумот на свадбата беше погоден за претседателот Рузвелт, кој се согласи да ја даде невестата. Присуството на нејзиниот вујко фокусираше национално внимание на свадбата.
 
Рузвелт,на 20 години,се омажи со Френклин Рузвелт, 23 години, нејзиниот петти братучед откако се одродија, на 17 март 1905 година (St. Patrick's Day), во соседната куќа лепенка на г-ѓа Елизабета Ливингстон Ludlow и нејзината ќерка, Сузан "роднината Сузи" парохијата во Њу ЈоркЊујорк. Отецот Д-р Endicott Peabody, зетот на директорката на [[Groton School|Гротон училиштето]],ги вршеше услугите. Парот помина прелиминарен меден месец од една недела во Хајд Парк,и тогаш постави домаќинство во еден стан во Њујорк. Тоа лето тие отидоа на нивниот формален меден месец, три месеци турнеја низ Европа.
 
По враќањето во САД, младенците се вселија во Њу ЈоркЊујорк, во една куќа, обезбедена од страна на мајката на Френклин, како и на фамилијарниот имот на наследниците на семејството со поглед на реката Хадсон во Хајд Парк, Њујорк. Рузвелт се спротивставуваше на својата свекрва за речиси сите работи поврзани со домаќинството. Таа не доби независност,се додека нејзиниот сопруг не беше избран за член на Државниот сенат и тогаш парот се пресели во Албани, Њујорк. Елинор Рузвелт, исто така, беше член на Редот на источната ѕвезда.
 
Рузвелтови имале шест деца, од кои пет го преживеале детството:
По парализирачката болест на Френклин во 1921 година, Елеонор почнала да служи како замена за неспособниот сопругспоред неа, правејки јавни настапи во негово име, често со помош на вниманието од нејзиниот тренер Луис Хоу, со повеќе успешни резултати. Таа, исто така, почнала да работи со лигата на Синдикатот за жените (WTUL), подигнувајки фондови за поддршка на целите на Унијата за 48-часовна работна недела, минимална плата, и укинување на детскиот труд . Во текот на 1920-тите, Елеонор станала повеќе влијателна како лидер во државата Њујорк,во Демократската партија и Френклин ги користел нејзините контакти меѓу Демократските жени за да се зајакне неговата положба со нив, освојувајќи ја нивната поддршка за во иднина. Во 1924 година, таа водела активна кампања за Алфред Д. Смит во својата успешна реизборна кандидатура за гувернер на државата Њујорк. До 1928 година, Елеонор активно ја промовираше кандидатурата за претседател на Смит и номинацијата на Френклин како кандидат на Демократската партија за гувернер на Њујорк, наследувајќи го Смит. Иако Смит изгуби, Френклин освои многу и се преселија во дворците на гувернерот во Албани, Њујорк.
 
Во 1920, Рузвелт предаваше литература и американска историја во Todhunter школата за момчиња, сега Далтон училиштето, во Њу ЈоркЊујорк.
 
== '''Првата дама на САД (1933-1945)''' ==
=== '''Поствоена политика''' ===
 
Во доцните 1940-ти, Рузвелт беше повикувана за политичката функција од страна на демократите во Њу ЈоркЊујорк и во целата земја.
На прво бев изненадена што некој треба да мисли дека јас би сакала да се кандидирам за функцијата, или дека сум бил сремена за одржување канцеларија. Тогаш сфатив дека некои луѓе чувствуваат дека треба да се научи нешто од мојот сопруг во сите години кога тој беше во јавниот живот! Тие исто така знаеа дека имав го истакнато фактот дека жените треба да ја прифатат одговорноста како граѓани. Слушнав дека јас сум во понудените на номинацијата за гувернер или за САД Сенатот, во мојата држава, па дури и за заменик-претседател. , А некои особено духовити души напишаа и сугерираа да јас се кандидирам како првата жена претседател на САД! Едноставната вистина е дека сум имала пополнетост на јавниот живот на помалку или повеќе стереотипен вид.
[[Податотека:Eleanor Roosevelt Frank Sinatra.jpg|thumb|left|Рузвелт со [[Frank Sinatra]] in 1960]]
== '''Смртта''' ==
 
Рузвелт беше повреден во април 1960 година, кога беше удрена од автомобил во Њу ЈоркЊујорк. Потоа,почна нагло влошување на нејзината здравствена состојба. Потоа дијагностицирано со апластична анемија, таа разви коскена срж и туберкулоза кои биле третирани со кортизон кои ја реактивирале хибернацијата на туберкулозата што ја имала стекнато години порано. Рузвелт починала во својот дом на Менхетн на 7 ноември 1962 во 6:15 часот, на возраст од 78. Претседателот Кенеди нареди спуштање на знамињата на половина копје во нејзиното сеќавање. амбасадор во ОН, Adlai Стивенсон, "Соединетите Држави, Обединетите нации,светот, загуби еден од своите големи граѓани. Г-ѓа Елеонора Рузвелт е мртва, и повеќе го нема пријателот на целото човештво."
 
На нејзиниот погреб во Хајд парк присуствуваа претседателот Џон Ф. Кенеди и поранешните претседатели Труман и Ајзенхауер. Во панихида, [[Adlai Stevenson|Adlai Стивенсон]] праша: "Кои други поедино човечко битие,успеа да допре и да трансформира толку многу во своето постоење?" Стивенсон, исто така, рече дека Рузвелт била личност ", која побрзо би запалила свеќа одколку да би ја проколнала темнината." Таа беше погребан веднаш до Френклин на семејниот имот во [[Hyde Park, New York|Хајд Парк, Њујорк]] на 10 ноември 1962 година.