Разлика помеѓу преработките на „Мец“

Одземени 5 бајти ,  пред 1 година
с
Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB
(embed {{Нормативна контрола}} with wikidata information)
с (Јазична исправка, replaced: Њу Јорк → Њујорк using AWB)
}}
'''Мец''' ({{lang-fr|Metz}}) е град во североисточна [[Франција]] и главен град на [[департман]]от [[Мозел]] и [[Региони во Франција|регионот]] [[Лорена]]. Низ градот минуваат реките [[Сел (река)|Сел]] и [[Мозел (река)|Мозел]].
 
 
== Историја ==
 
 
== Географија ==
 
 
== Знаменитости ==
 
Градот е познат по својата зградите обоени со жолт вар. Исто така е познат и како “зелен град” (25 м² по жител од градот се паркови,градини,зеленила.). Според [[Њу ЈоркЊујорк Тајмс]] Мец е 39. најпопуларно место за туристите (2009).
 
* Сент Етјен готска [[катедрала]] со витражни прозорци дизајнирана од [[Марк Шагал]] е најпозната катедрала во градот.
* [[Податотека:Flag of the United Kingdom.svg|20px|]] [[Глостер]], Велика Британија
* [[Податотека:Flag of Luxembourg.svg|20px|]] [[Луксембург (град)|Луксембург]], [[Луксембург]]
 
 
{{Франција-гео-никулец}}
 
 
{{Префектури на регионите во Франција}}
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Мец| ]]
[[Категорија:Градови во Франција]]