Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземени 3 бајти ,  пред 2 месеци
с
→‎Географија: Правописна исправка, replaced: северо-исток → североисток (3) using AWB
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: северо-запад → северозапад (2) using AWB)
с (→‎Географија: Правописна исправка, replaced: северо-исток → североисток (3) using AWB)
 
== Географија ==
Республиката се граничи на запад со [[Уралски планини|Урал]], на северозапад [[Западно-Сибирска рамница|Западно-Сибирската рамница]], на крајниот северо-истоксевероисток со европската страна на Руската Федерација во пределите [[Печорска низина|Печорската низина]] и [[Мезенско-Вичегодскаја низина|Мезенско-Вичегодскајата низина]], [[Среден Тиман|Средниот]] и [[Јужен Тиман|Јужниот]] [[Тимански крај|Тиман]], западните страни на [[Уралски планини|Урал]] ([[Северен Урал|Северниот]], [[Приполарен Урал|Приполарниот]] и [[Поларен Урал|Поларниот]] Урал).
 
* ''Површина'': 415 900 км².
* ''Граници'': [[Ненецки автономен округ]] (север, северо-истоксевероисток), [[Јамало-Ненецки автономен округ]] (северо-истоксевероисток, исток), [[Ханти-Мансиски автономен округ - Југра]] (југоисток, југ), [[Свердловскаја област]] (југ), [[Пермски крај]] (југ), [[Кировскаја област]] (југ, југозапад, запад), [[Архангелскаја област]] (северозапад, север).
 
=== Временска зона ===