Разлика помеѓу преработките на „Јаш“

Одземен 21 бајт ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: северо-источниот → североисточниот using AWB
с (Правописна исправка, replaced: северо-источниот → североисточниот using AWB)
| footnotes =
}}
'''Јаш''' ({{lang-ro|Iaşi}}) — еден од најзначајните градови во [[Романија]]. Градот се наоѓа во северо-источниотсевероисточниот дел на земјата, во историската покраина[[Молдавија (регион)| Молдавија]]. Јаш е административен центар на истоимената област Јаш и културен и стопанствен центар на [[Молдавија (регион)|Молдавија (Романија)]]. Јаш се простира на 93.9 км2, и според проценките од 2007 година, во градот живеел 315.214 жители.
 
Градот Јаш бил престолнина на [[Молдавија (регион)| Молдавија]] од [[16 век|XVI век]] до [[1861|1861 година]], како и на [[Романија]] помеѓу [[1916]]-[[1918]]. за време [[Прва светска војна|на Првата светска војна]].
 
== Население ==
Домородните [[Романци]] го сочинуваат поголемиот дел од урбаното население, а од малцинствата се присутни [[Роми|ромитероми]]те. Некогаш во градот живееле и заедници на [[Евреи|Евреите]]те и [[Ерменци]].
 
== Наводи ==