Разлика помеѓу преработките на „Монблан“

Додадени 1.447 бајти ,  пред 12 години
с
iw
с
с (iw)
:''За други значења видете: [[Мон Блан (појаснување)]].''
 
 
[[Image:MontBlancPlane.JPG|thumb|250px|Поглед од јужната страна на Мон Блан во ноември, од патнички авион на релација Париз-Торино, со глечерите Бруљар (лево) и Френеј (десно).]]
 
'''Мон Блан''' ''(фран. {{lang-fr|Mont Blanc}} = Бела Планина)'' ''(итал., {{lang-it|Monte Bianco}} = Бела Планина)'' е [[планина]] во [[Алпите]] со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
'''Мон Блан''' ''(фран. Mont Blanc = Бела Планина)'' ''(итал. Monte Bianco = Бела Планина)'' е планина во [[Алпите]] со највисок врв во Западна Европа од 4.808м.
 
Планината се протега помеѓу регионите на долината Аоста во [[Италија]] и Високи Савои во [[Франција]]. Врвот Мон Блан се наоѓа на границата помеѓу двете земји, иако и едната и другата сакаат да го цртаат на картите како свој. Последен договор за границата е оној помеѓу Франција и Кралството Сардинија кајшто границата е определена на највисоката точка на Мон Блан<ref name="commons_border_img">[[:Image:1823_Mont_Blanc_1.jpg]]</ref>.
Врвот Мон Блан први го освоиле Жак Балма (фран. Jacques Balmat) и Мишел Габриел Пакар (фран. Michel Gabriel Paccard) на 8. август 1786.
 
== Референци ==
{{reflist}}
 
{{гео-никулец}}
 
 
{{Link FA|it}}
 
[[am:ሞን ብላን]]
[[ar:مون بلون]]
[[frp:Mont Blanc]]
[[ast:Mont Blanc]]
[[bn:মোঁ ব্লঁ]]
[[be:Гара Манблан]]
[[bar:Mont Blanc]]
[[bs:Mont Blanc]]
[[bg:Мон Блан]]
[[ca:Mont Blanc]]
[[cs:Mont Blanc]]
[[cy:Mont Blanc]]
[[da:Mont Blanc]]
[[de:Montblanc]]
[[et:Mont Blanc]]
[[el:Λευκό Όρος]]
[[en:Mont Blanc]]
[[es:Mont Blanc]]
[[eo:Blanka Monto]]
[[eu:Mont Blanc]]
[[fa:مون بلان]]
[[fr:Mont Blanc]]
[[fy:Mont Blanc]]
[[gl:Mont Blanc]]
[[ko:몽블랑 산]]
[[hr:Mont Blanc]]
[[io:Monto Blanka]]
[[id:Mont Blanc]]
[[is:Hvítfjall]]
[[it:Monte Bianco]]
[[he:מון בלאן]]
[[ka:მონბლანი]]
[[sw:Mont Blanc]]
[[ku:Mont Blanc]]
[[la:Rupes Alba]]
[[lb:Mont Blanc (Alpen)]]
[[lt:Monblanas]]
[[hu:Mont Blanc]]
[[nl:Mont Blanc]]
[[ne:मोन्ट ब्लाङ्क]]
[[ja:モンブラン]]
[[no:Mont Blanc]]
[[nn:Mont Blanc]]
[[nrm:Blianc Mont]]
[[oc:Mont Blanc]]
[[pl:Mont Blanc]]
[[pt:Monte Branco]]
[[ro:Mont Blanc]]
[[rm:Mont Blanc]]
[[ru:Монблан]]
[[sq:Mont Blanc]]
[[simple:Mont Blanc]]
[[sk:Mont Blanc]]
[[sl:Mont Blanc]]
[[sr:Монблан]]
[[fi:Mont Blanc]]
[[sv:Mont Blanc]]
[[ta:மோண்ட் பிளாங்க்]]
[[th:ยอดเขามงบล็อง]]
[[vi:Mont Blanc]]
[[tg:Монблан]]
[[tr:Mont Blanc]]
[[uk:Монблан]]
[[ur:مونٹ بلانک]]
[[vec:Monte Bianco]]
[[vls:Mont Blanc]]
[[zh:勃朗峰]]
68

уредувања