Разлика помеѓу преработките на „Лика“

Одземени 16 бајти ,  пред 8 месеци
с
Правописна исправка, replaced: југо-исток → југоисток using AWB
с (Правописна исправка, replaced: југо-исток → југоисток using AWB)
| footnotes =
}}
'''Лика''' (се изговара [lǐːka]) е традиционален регион на [[Хрватска]], приближно од страната на планината [[Велебит]] од југозапад и планината [[Пљешевица]] од североисток. На северо-западниот крај Лика се граничи со сливот [[Огулин-Плашки]], и на југо-истокјугоисток со преминот Mалован. Денес поголемиот дел од територијата на Лика (Бриње, Долен Лапац, [[Госпиќ]], [[Ловинац]], [[Оточац]], [[Перушиќ]], [[Плитвички Езера|Плитвичките Езера]], [[Удбина]] и [[Врховине]]) се дел од [[Личко-сењска жупанија|Личко-сењската жупанија]]. Јосипдол, Плашки и Саборко се дел од [[Карловачка жупанија|Карловчката жупанија]] и [[Грачац]] е дел од [[Задарска жупанија|Задарската жупанија]].
Најчесто се споменува со [[Горски Котар]] кој заедно [[Кордун]] и [[Банија]], претставувале некогашната војна краина за време на [[Австро-Унгарија|Австро - унгарската монархија]]. Најубавиот дел на Лика ја прават [[Плитвички Езера|Плитвичките езера]] и Националниот Парк кои се состојат од 16, од нив и поголеми езера од кои се прави една река [[Корана (река)|Корана]].
 
* останати, поголемиот број [[Југословени]] - 3.618 (4,38%)
Лика низ целиот XX век била изложена на депопулација предизивикана од различни фактори - аграрната пренаселеност, потоа [[Првата светска војна|Првата]] и [[Втора светска војна|Втората светска војна]] ([[усташи|усташкиот]] прогон и убиства над Србите <ref>Ivo Goldstein: [https://books.google.hr/books?id=HJexhW3C0TIC Croatia: A History], Zagreb, 1999, p. 137</ref>. Исто така голем број од населението било во различни движења, како што се [[Четници|четницитечетници]]те и [[Народноослободителна војска на Југославија|партизаните]]), како и иселувањето на населението во развиените подрачја и на крај [[Хрватска војна за независност|граѓанската војна во Хрватска]] [[1991]]-[[1995]] година со изведената операција„[[Операција Олуја|Олуја]]“ каде што било протерано или убиено скоро целокупното српско население. Последица на сето тоа е дека денес на тоа подрачје живее само околу 50.000 население, додека пред тоа само 80 година, тој број изнесувал приближно 200.000 жители.
 
== Наводи ==