Разлика помеѓу преработките на „Коми“

Одземени 6 бајти ,  пред 3 месеци
с
Правописна исправка, replaced: југо-запад → југозапад using AWB
с (updating file links)
с (Правописна исправка, replaced: југо-запад → југозапад using AWB)
|}
[[Податотека:Komi03.png|thumb|250px]]
 
 
'''Коми''' ({{lang-ru|Республика Коми}}; {{lang-kv|Коми Республика}}) е [[Руски републики|република]] во составот на [[Русија|Руската Федерација]]. Главен град е [[Ситкивкар]]. Претседател е [[Владимир Торлопов]], додека [[Марина Истиховскаја]] е премиер.
 
* ''Површина'': 415 900 км².
* ''Граници'': [[Ненецки автономен округ]] (север, северо-исток), [[Јамало-Ненецки автономен округ]] (северо-исток, исток), [[Ханти-Мансиски автономен округ - Југра]] (југо-исток, југ), [[Свердловскаја област]] (југ), [[Пермски крај]] (југ), [[Кировскаја област]] (југ, југо-западјугозапад, запад), [[Архангелскаја област]] (северо-запад, север).
 
=== Временска зона ===
Коми е лоцирана во [[Московско време|Московското време]] (MSK/MSD). [[Coordinated Universal Time|UTC]] разлика е +0300 (MSK)/+0400 (MSD).
<div style="clear:left"></div>
 
 
=== Реки ===
** ''Умрени'': 15 074 (коефициент на смртност 15,2)
[[Податотека:Komi peoples.jpg|thumb|десно|300п|Припаднички на народот [[Коми (народ)|Коми]]]]
 
 
* '''Етнички состав на населението'''
* [http://swkillaz.com Snowboarding во Коми].
* [http://geocompendium.grid.unep.ch/reference_scheme/final_version/GEO/Geo-2-231.htm Историски и демографски податоци]
 
 
 
{{русија}}