Разлика помеѓу преработките на „Родос (град)“

Нема измена во големината ,  пред 8 месеци
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Егејско море|Егејското Море → Егејско Море|Егејското Море using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Егејското море → Егејското Море using AWB)
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Егејско море|Егејското Море → Егејско Море|Егејското Море using AWB)
}}
 
'''Родос''' ([[грчки јазик|грчки]]: ''Ρόδος'') е главен град на грчкиот [[остров]] [[Родос]], и се наога во југоисточниот дел на [[Егејско мореМоре|Егејското Море]]. Градот има околу 80.000 жители. Овој град е најпознат по [[Колос од Родос|Колосот од Родос]], кој бил едно од [[Седум светски чуда|седумте светски чуда]]. Тврдината на градот Родос, која била изградена од страна на [[болничари|рицарите болничари]] е еден од најдобро зачуваните градови во [[Европа]]. Од [[1988]] година е објавен за објект од светско културно наследство од страна на [[УНЕСКО]]. Денеска, градот е една од најголемите туристички атракции на [[Балкан]]от.
 
== Извори ==