Разлика помеѓу преработките на „Подгоречко Езеро“

Одземени 8 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Глацијално → ледничко (2) using AWB
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Глацијално → ледничко (2) using AWB)
{{Без извори|датум=ноември 2009}}
{{Инфокутија Глацијалноледничко езеро
|име=Подгоречко езеро
|слика=[[Податотека:Подгоречко Езеро 01.jpg|200п]]
}}
 
'''Подгоречкото езеро''' е најголемото [[глацијалноледничко езеро]] на [[Јабланица]]. Има вкупна површина од 3.999 м<sup>2</sup>. Максималната издолженост во правец североисток-југозапад изнесува 226 м, а во правецот север-југ 175 м. Неговата најголема длабочина е 10 м. Езерото прима вода од потоци и атмосферски талози. Кои подоцна преку еден поток истекуваат од езерото. Езерото се наоѓа на надморска височина од 2.000 м. Карактеристично за оваа езеро е тоа што во себе содржи животински свет и има сопствени надворешни и внатрешни извори, а исто така има и влијание врз својата околина. Една од карактеристиките е и тоа што ова езеро има иста длабочина како и дорјанското езеро кое е едно од трите котлински езера во [[Македонија]].
 
== Галерија ==