Разлика помеѓу преработките на „Пливање на светското првенство во водени спортови 2009 - 100м грбно во машка конкуренција“

с
Правописна исправка, replaced: Франциа → Франција using AWB
(Бришење на "Flag_of_the_Cayman_Islands.svg", беше избришана од Заедничката ризница од страна на Ruthven поради: per [[:c:Commons:Deletion requests/File:Flag of t)
с (Правописна исправка, replaced: Франциа → Франција using AWB)
 
Трката на '''100м мажи грбно''' на [[2009 Светско Акватичко Првенство]] ќе се одржи во Понеделник, 27 July (Прелим и Полуфинале) и вечерта на 28 јули (финале) на стадионот Форо Италико во [[Рим]].
 
 
Постоечки '''рекорди'''пред стартот на натпреварувањето беа:
| 66 ||align=left| Цунг Чао-Лин ||align=left| {{ТВН}} || 58.93 || 8 || 9 ||
|-
| 67 ||align=left| Николас ФранциаФранција Виња ||align=left| {{УРУ}} || 58.94 || 9 || 5 ||
|-
| 68 ||align=left| Артим Гландун ||align=left| {{МОЛ}} || 58.97 || 9 || 9 ||