Разлика помеѓу преработките на „Фердинанд II (Арагон)“

с
Правописна исправка, replaced: Кастилја → Кастиља (9) using AWB
с (Правописна исправка, replaced: Кастилја → Кастиља (9) using AWB)
{{Инфокутија за монарх
| name =Фердинанд II
| title = Крал на Арагон, Крал на КастилјаКастиља и Леон
| image =Michel Sittow 004.jpg
| succession =Крал на [[Арагон]]
| predecessor =[[Хуан II Арагонски|Хуан II]]
| successor =[[Хуана Кастилјска|Хуана I]] и [[Карлос I]]
| succession1 =Крал на [[КастилјаКастиља]]
| reign1 =1475-1503
| predecessor1 =[[Henry IV of Castile|Henry IV]]
| buried =[[Гранада]]
}}
'''Фернандо II Арагонски''', познат и како '''Фернандо Католикот''' ([[шпански]]: ''Fernando II de Aragón y V de Castilla "el Católico"'') — крал на [[Кралство Арагон|Арагон]] (1479. – 1516.), [[Сицилија]] (1468. – 1516.), [[Неапол]] (1504. – 1516.), [[Валенсија]], [[Сардинија]] и [[Навара]], Гроф на Барселона, крал на [[КастилјаКастиља]] (1474. - 1504., преку бракот со Изабела I), а потоа и регент на КастилјаКастиља во име на своjата ментално болна ќерка Јоана од 1508. до својата смрт.
 
Заедно со сопругата, кралицата [[Изабела од КастилјаКастиља]], Фердинанд бил успешен владетел кој ги поставил основите на Шпанија како единствена држава и европска и светска сила.
 
== Владеење ==
 
[[Податотека:FerdinandIsabellaSpain.jpg|thumb|left|220px|Свадбен портрет на Фердинанд II Арагонски и Изабела Кастилјска.]]
Преку бракот со [[Изабела I од КастилјаКастиља]] создале [[личен сојуз]] помеѓу соседните кралства [[Арагон]] и [[КастилјаКастиља]] по што следело обединување на нивните територии и создавање на заедничка држава [[Шпанија]], именувана според античкото римско име ''Хиспаниа'', иако заедничката држава формално не била администрирана како единствена, туку како две посебни, сѐ до 18. век.
 
Фернандо и Изабела ги протерале [[Маври]]те од [[Пиринејскиот полуостров]] и ја освоиле нивната територија и последна [[муслиман]]ска енклава на Европско тло - [[Гранада]] во 1492. Истата година, го испратиле [[Кристофер Колумбо]] во експедиција кон новиот свет. Исто така во 1492. со [[Декретот од Алхамбра]] ги условиле [[Евреи]]те да го прифатат христијанството или да ги напуштат Арагон и КастилјаКастиља, што довело до голема иселување на стотици илјади Евреи кон Португалија и цела Европа, вклучувајќи ја [[Македонија]] по покана на султанот. Во 1494 г. со Договорот од Тордесиљас постигнале спогодба со [[Португалија]] за поделба на светот надвор од Европа.
 
Со цел да го зајакнат католицизмот, во 1478. ја создале [[Шпанска инквизиција|шпанската инквизиција]], која била под нивна директна власт, за разлика од средновековната која била под контрола на папата.
 
Фердинанд бил не само вешт политичар, туку и талентиран воен заповедник. И покрај тоа што не бил мошне впечатлив, бил многу шармантен, а поради силната љубов кон ловот, витешките турнири, коцкањето и жените, станал своевидно овоплотување на она што се вика ренесансен владетел. По смртта на Изабела тој се нашол во непријатна положба како бивш [[крал]], а тоа траело до 1506 година, т.е. до смртта на неговиот зет Филип Убавиот. Тогаш Фердинанд се враќа во [[КастилјаКастиља]] како регент кој ќе владее наместо својата ќерка [[Хуана I Кастилјска|Хуана]]. Славољубов, но спремен кон компромиси, Фердинанд во [[Италијанските војни]] (1511-1513) за Шпанија освојува многу територии на Апенинскиот Полуостров.<ref>Историја - сеопфатен визуелен водич - Адам Харт-Дејвис, Скопје 2009</ref>
 
== Заклучок ==
 
{{Нормативна контрола}}
 
{{DEFAULTSORT:Фернандо 02}}
[[Категорија:Родени во 1452 година]]