Разлика помеѓу преработките на „Бурбонци“

Одземени 9 бајти ,  пред 1 година
с
Македонизација на единиците, replaced: Севилја → Севиља using AWB
с
с (Македонизација на единиците, replaced: Севилја → Севиља using AWB)
 
{{Royal house|
| surname = Бурбони
* Крал на Двете Сицилии
* Голем војвода од Луксембург
* Војвода од СевилјаСевиља
| founder = [[Робер, Гроф од Клермон]]
| final ruler = <div style="font-size:90%">Франција и Навара:</div> [[Анри V]] (1830)
** Бразилското царско семејство
* Кралството на Двете Сицилии
* Династија Бурбон-Парма</br />}}
 
'''Бурбонската династија''' ([[француски]]: ''Bourbon'', [[шпански]]: ''Borbón'') е важна европска династија, гранка од [[Капетинска династија|Капетинската династија]]. Бурбонските кралеви владееле со кралствата [[Кралство Навара|Навара]] и [[Франција]] уште од 16. век. До 18. век, членови на Бурбонската династија биле монарси и на [[Шпанија]], [[Неапол]], [[Сицилија]] и [[Парма]]. Шпанија и [[Луксембург]] и денес имаат Бурбонски монарси.
 
Бурбонските монарси владееле со Навара од 1555 и со Франција од 1589, сè до 1792 кога монархијата била отфрлена за време на [[Француската револуција]]. Потоа, повторно монархијата била обновена во 1815, и дефинитивно заменета во 1830 од [[орлеанска династија|Орлеанската династија]].
 
[[Филип V (Шпанија)|Филип V од Шпанија]] бил првиот Бурбонски владетел на Шпанија од 1700 година. Оваа гранка од Бурбонската династија владее со Шпанија до денес. Нејзин претставник е Н.В. кралот [[Хуан Карлос I од Шпанија|Хуан Карлос I]].
 
== Историја ==
 
Бурбоните првобитно биле аристократско семејство чие стебло може да се следи до почетокот на 13. век, кога со имотот Бурбон владеел лорд кој бил вазал на францускиот крал. Во 1268 година Робер, Гроф од Клермон, шестиот син на кралот [[Луј IX]] се оженил со Беатрикс од Бургундија, Дама на Бурбон. Бидејќи таа била единствена наследничка на имотот Бурбон, нивниот син ја добил титулата Војвода од Бурбон во 1327. Бурбонската линија најпрво станале кралеви на Навара во 1555, а потоа и на Франција, кога Анри III од Навара станал [[Анри IV од Франција]] во 1589.
 
 
== Листа на Бурбонски монарси ==
* [[Жан, Голем војвода од Луксембург]] (1964–2000)
* [[Анри, Голем војвода од Луксембург]] (2000–present)
 
 
{{Француски монарси}}
 
 
[[Категорија:Бурбонци| ]]