Разлика помеѓу преработките на „Скриптирање на опслужувачка страна“

с
Јазична исправка, replaced: серверот → опслужувачот (2) using AWB
с (Bot: Migrating 10 interwiki links, now provided by Wikidata on d:q1209289 (translate me))
с (Јазична исправка, replaced: серверот → опслужувачот (2) using AWB)
{{внимание}}
 
Скриптирање на серверска страна ([[англ.]] ''Server-side scripting'') е [[опслужувач]]ка технологија каде што упитите се разрешуваат преку стартување на скрипта директно на веб серверотопслужувачот, која генерира димачка [[HTML]] страници. Оваа технологија вообичаено се користи за дизајнирање на интерактивни веб страници кои во позадина се поврзани со бази на податоци или слични складишта на податоци. Оваа технологија е реалична од технологијата на [[Скриптирање на клиентска страна]] каде што скриптите се извршуваат кај клиентот во рамките на [[прелистувач]]от. За оваа намена најчесто се користи [[JavaScript]]. Основната предност кај скриптирањето на серверска страна е можноста за прецизно подесување на одговорот на опслужувачот согласно со барањата упатени од страна на клиентот, а согласно со неговите привилегии за пристап и дефинираните политики за работа со базите на податоци.
 
== Вовед ==
:opensource програмски јазик сличен на Lisp, се вгнездува во HTML странците.
;[[Server Side Includes]]
:Основен систем кој е дел од apache веб серверотопслужувачот, најчесто се користи за комбинирање на документи или делови од документи на серверска страна
;[[Ruby on Rails]]
 
 
== Креирање на динамички веб страници ==