Арагон: Разлика помеѓу преработките

Нема измена во големината ,  пред 2 години
с
→‎top: Правописна исправка, replaced: Зарагоза → Сарагоса (3) using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (→‎top: Правописна исправка, replaced: Зарагоза → Сарагоса (3) using AWB)
знаме = Flag of Aragon.svg|
слика = 0849 pilar ebro 2004.png|
опис = <small>Реката [[Ебро (раке)|Ебро]] покрај [[ЗарагозаСарагоса]]</small>|
град = [[ЗарагозаСарагоса]]|
јазик = [[шпански јазик|шпански]], [[каталонски јазик|каталонски]], [[арагонски јазик|арагонски]]|
официјални_јазици = [[шпански јазик|шпански]]|
}}
 
'''Арагон''' ([[Арагонски јазик|арагонски]]: ''Aragon''; [[Шпански јазик|шпански]]: ''Aragón''; [[Каталонски јазик|каталонски]]: ''Aragó'') — автономна покраина на североисток на [[Шпанија]]. На север се граничи со [[Франција]], на исток со [[Каталонија]], на југ со [[Валенсија]] и на запад со [[Кастиља-Ла Манча]], [[Риоха]] и [[Навара]]. Главен град е [[ЗарагозаСарагоса]].
Зафаќа површина од 47.719 км² и има 1,3 милиони жители.