Разлика помеѓу преработките на „Првце“

Додаден 1 бајт ,  пред 4 месеци
с
→‎Историja: clean up, replaced: 19 век → XIX век using AWB
с (→‎Стопанство: Јазична исправка, replaced: == Економија == → == Стопанство == using AWB)
с (→‎Историja: clean up, replaced: 19 век → XIX век using AWB)
 
== Историja ==
Според турски документи од [[1626]]-[[1627]] година селото се наоѓало во вилаетот Калканделен ([[Тетово]]) и било населено од 17 немуслимански фамилии (ханета). Кон краjот на 19XIX век Првце веќе било наполно албанско село во Тетовска каза, во кое живеалe 70 Aлбанци.
 
== Стопанство ==