Разлика помеѓу преработките на „Скратеници во македонскиот јазик“

с
clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB
с (Отстрането уредувањето на 37.25.87.33 (разговор), вратено на последната верзија на Ehrlich91)
Ознака: Отповикување
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
{{Македонска фонетика и фонологија}}
'''Скратениците во [[македонскиот јазик]]''' се добиваат со скратување на одделни [[збор]]ови или со спојување на почетните букви или групи букви од зборовите што влегуваат во состав на сложени називи. Поради подобар преглед, скратениците се поделени во групи според нивните слични особини.
 
== Прва група скратеници ==
 
Во оваа група на скратеници влегуваат зборови кои се скратуваат со тоа што се пишуваат само почетните [[Буква|букви]] наместо целиот збор. Така дел од оваа група се<ref name="правопис">{{цитирана книга|coauthorsauthor2=Божидар Видоески, Тодор Димитровски, Кирил Конески и Радмила Угринова - Скаловска|title=Правопис на македонскиот литературен јазик|editor=Саветка Димитрова|publisher=Просветно дело|location=Скопје|date=2007|edition=XVI корегирано издание|pages=66-71|isbn=9989-0-0099-9|language=македонски }}</ref>:
 
:'''в.''' - ''види, век, весник''
== Надворешни врски ==
* {{наведена мрежна страница|url=http://www.pelister.org/abbreviations/index.php|title=Опширен список на македонски кратенки и акроними|publisher=Гоце Гаџовски (Џорџ Митревски), Државен универзитет на Охајо}}
 
 
{{македонска граматика}}