Разлика помеѓу преработките на „Клад“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
→‎Кладовите како концепции: clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB
с (Робот: Брише de:Kladistik#Verwandtschaftsverhältnisse (strong connection between (2) mk:Клад and de:Klade))
с (→‎Кладовите како концепции: clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
 
===Кладовите како концепции===
Во [[кладистика]]та, кладот е хипотетичка концепција создадена врз основа на податоци добиени од опити. Кладовите се утврдуваат со [[статистика|статистичка]] [[анализа]] на повеќе (напати стотици) особини кај ред видови (или примероци), со што се добива најверојатната филогенетска лоза на таа група.<ref>{{цмс|first=Jaako|last=Hyvönen|year=2005|title=Monophyly, consensus, compromise|url=http://www.helsinki.fi/~jhyvonen/ec05/05_11.11.pdf|format=pdf|publisher=University of Helsinki|accessdate=15 јануари 2010}}</ref> Иако има сличности со [[биолошка класификација|биолошката класификација]] на видовите, овој метод е статистички и затоа е непосредно отворен за проверки и претолкувања. Менувајќи ја филогенетската анализа се менува и фактичката содржина на секој утврден клад.<ref>{{цитирано списание|last=Nixon|first=Kevin C.|coauthorsauthor2=Carpenter, James M.|title=On the Other "Phylogenetic Systematics"|journal=Cladistics|year=2000|volume=16|pages=298–318|doi=10.1111/j.1096-0031.2000.tb00285.x|issue=3}}</ref> Иако во таксономијата кладовите можат да послужат како помошна алатка (кајшто е изводливо), таксономското „дрво на животот“ не е исто што и кладистика. Традиционалните родови, фамилии и сл. не мора да бидат кладови, иако често се.
 
== Поврзано ==