Разлика помеѓу преработките на „Карло V (Свето Римско Царство)“

с
clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB
с (clean up, replaced: |coauthors= → |author2= using AWB)
===Америка===
[[File:Karl V by Ticiano.jpg|thumb|right|Портрет на царот, според [[Тицијан]]]]
За време на владеењето на Карло, [[конквистадорите]] како [[Ернан Кортес]] и [[Франциско Пизаро]] значително ги прошириле териториите во [[Поткралство Нова Шпанија|Нова Шпанија]] и го предизвикале падот на империите на [[Ацтеки|Ацтеките]]те и на [[Империја на Инките|Инките]] за нешто повеќе од 10 години. Заедно со поморските експедиции околу светот на Магелан во 1522г., овие успеси го увериле Карло во неговата божја мисија да стане лидер на [[Христијанскиот свет]] на којшто сѐ уште му се заканувала опасност од Исламот. Освојувањата помогнале и во зацврстувањето на владеењето на Карло со тоа што ја снабдиле државната благајна со огромни количини [[златни шипки|златни и сребрени шипки]]. Како што забележал конквистадорот [[Бернал Дијас дел Кастилјо]], „Дојдовме да му служиме на Бога и на нашиот цар, да ги просветлиме оние што се во темнина, и да го стекнеме богатството по кое многумина копнеат.“<ref name="Prescott">{{cite book
| last = Prescott| first = William Hickling| year = 1873| title = History of the Conquest of Mexico, with a Preliminary View of Ancient Mexican Civilization, and the Life of the Conqueror, Hernando Cortes| edition = 3rd| publisher = Electronic Text Center, University of Virginia Library| url = http://etext.virginia.edu/toc/modeng/public/PreConq.html| isbn = 1-152-29570-5}}</ref>
 
 
==Абдикација и старост==
На 25 октомври 1555 г., Карло абдицирал од сите негови титули освен од грофовијата Шароле, предавајќи му ја [[Шпанско колонијално царство|Шпанската империја]] ( континентална Шпанија, Холандија, Наполи-Сицилија, Ломбардија и шпанските колонии во Северна и Јужна Америка) на својот син, [[Филип II (Шпанија)|Филип]]. Неговиот брат [[Фердинанд I (Свето Римско Царство)|Фердинанд]], под чија власт веќе биле [[Хабсвуршка династија|хабсбуршките земјишта на династијата]], го наследил како цар на Светото Римско Царство. Карло се повлекол во манастирот Св.Јусте во Екстремадура, но продолжил широко да се допишува и да биде заинтересиран за ситуацијата во империјата. Страдал од силна [[костобол]] и некои сколастичари сметаат дека Карло одлучил да абдицира откако напад на гихт во 1552 г. го присилил да го одложи обидот за повторно заземање на Мец, кадешто подоцна бил поразен. Тој живеел сам во изолиран манастир кадешто на секој ѕид биле поставени саати за кои некои историчари сметаат дека го симболизираат владеењето на Карло и неговиот недостиг од време.<ref>{{cite journal |first=Jordi|last=Alonso |coauthorsauthor2=J. de Zulueta and others|title=The severe gout of Holy Roman Emperor Charles V |journal=N. Engl. J. Med. |volume=355 |issue=5 |pages=516–20 |year=2006 |month=August |pmid=16885558 |doi=10.1056/NEJMon060780 |url=}}</ref>
 
Карло умрел на 21 септември 1558г. од маларија.<ref>{{cite journal |last=de Zulueta |first=J. |title=The cause of death of Emperor Charles V |journal=Parassitologia |volume=49 |issue=1–2 |pages=107–109 |year=2007 |month=June |pmid=18412053 |url=}}</ref> По дваесет и шест години, неговите останки биле префрлени во кралскиот пантеон во манастирот [[Ескоријал|Св. Лаврентиј „Ескоријал“]].
==Брак и деца==
На 10 март 1526 г. во Севилја, Карло се оженил со својата прва братучетка [[Изабела од Португалија (1503-1539)|Изабела од Португалија]], сестра на [[Жоао III од Португалија|португалскиот крал Жоао III]].
Некои од нивните деца се:
 
* [[Филип II од Шпанија]] (1527-1598), единствениот син кој ќе стигне до полнолетство,
|7= 7. [[Изабела I Кастилјска]]
|8= 8. [[Фридрих III, цар на Светото Римско Царство]]
|9= 9. [[Елеонора Португалска|Елеонора Португалска]]
|10= 10. [[Карло Смелиот|Карло I, војвода на Бургоња]]
|11= 11. [[Изабела од Бурбон]]
 
{{Нормативна контрола}}
 
[[Категорија:Цареви на Светото Римско Царство]]
[[Категорија:Исусовци]]