Фински јазик: Разлика помеѓу преработките

Одземени 9 бајти ,  пред 2 години
нема опис на уредувањето
[проверена преработка][проверена преработка]
Нема опис на уредувањето
|nation={{FIN}}<br>{{EU}}<br>признат како малцински во:<br> {{flag|Sweden}}<br>
''{{flag|Russia|name=Russian Federation}}:''
*[[Република Карелија]]<ref>{{cite web|url=http://gov.karelia.ru/Legislation/lawbase.html?lid=1751 |title=О государственной поддержке карельского, вепсского и финского языков в Республике Карелия |language={{ru icon}} |publisher=Gov.karelia.ru |date= |accessdate=2011-12-06}}</ref>
|agency=Оддел за јазично планирање при Институтот за јазици во Финска
|iso1=fi