Разлика помеѓу преработките на „NGC 4076“

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 7061, MCG 3-31-34, CGCG 98-46, CGCG 128-12, IRAS 12019+2029
}}
'''NGC 4076''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Береникина Коса (соѕвездие)|Береникина Коса]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4076 се споменува и како UGC 7061, MCG 3-31-34, CGCG 98-46, CGCG 128-12, IRAS 12019+2029.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[27 април]] [[1785]] година од страна на [[Вилијам Хершел]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 18,7  cm.
 
== Податоци ==