Разлика помеѓу преработките на „NGC 1016“

Одземени 19 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76
}}
'''NGC 1016''' е [[елиптична галаксија]] во соѕвездието [[Кит (соѕвездие)|Кит]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 1016 се споменува и како UGC 2128, MCG 0-7-67, CGCG 388-76.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[15 јануари]] [[1865]] година од страна на [[Алберт Март]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 48  cm.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 2 h 38 m 19,6 s, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 2° 7' 9".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==