Разлика помеѓу преработките на „NGC 4091“

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
с
clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (clean up, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 7083, MCG 4-29-19, CGCG 128-22
}}
'''NGC 4091''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Береникина Коса (соѕвездие)|Береникина Коса]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 4091 се споменува и како UGC 7083, MCG 4-29-19, CGCG 128-22.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[2 мај]] [[1864]] година од страна на [[Хајнрих Даре]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 11  cm.
 
== Податоци ==