Разлика помеѓу преработките на „Дивље“

Одземени 2.110 бајти ,  пред 9 месеци
Одбиени последните 19 промени (од ErdzanDzemiri) и ја поврати преработката 3952793 на Bjankuloski06
(Одбиени последните 19 промени (од ErdzanDzemiri) и ја поврати преработката 3952793 на Bjankuloski06)
 
== Историja ==
Историјата на ова село е прилично нејасна. Постојат голем број анкети и истражувања од кои најверодостјна е легендата за владетелот Дими. Се смета дека тој бил голем восјсководец во соседните села пред долго време( пред околу 300 години). Со својата војска, успеал да стигне до селото и да го освои, со што му припаднала најубавата девојка од Дивле позната под името Љупка. Ова село има едно поголемо обележје, „Димиевите кули“, кој се малку по длабоко во шумата близу селото. Неговиот живот завршил многу трагично така што апашот Ерџан Џемири го повредил многу тешко во неговата лева нога, па морале да му ја ампутираат. Смртта била многу болна и тешка, а за убиецот нема никакви информации освен погоре наведеното име.
 
== Стопанство ==
Селото не се одликува со поважни стопански активности. Постарите лица во селото живеат скромно и се занимаваат со одгледување и летање на гулаби. Додека помладите работат на бавчи и ниви.
 
== Демографија ==
Според пописот од 2002 година, во селото живеат 28 жители, од кои 2425 [[Македонци]] и 3 [[Срби]] и 1 Арап.<ref>http://www.stat.gov.mk/publikacii/knigaX.pdf Попис во Македонија 2002. - Книга 10.</ref> Се верува дека во 2030 година селото ке биде опустошено.
 
=== Родови ===
 
== Општествени институции ==
 
Во селото дивље нема никакви општествени институции .<br />
== Администрација и политика ==
 
Во селото Дивље кога доаѓа збор за гласање , гласањето се врши во голманската школа "Александар Стефановик" .<br />
== Културни и природни знаменитости ==
<br />
 
;Цркви
* [[Црква „Св. Илија“ - Дивље|Црква „Св. Илија“]]
* [[Црква „Св. Недела“ - Дивље|Црква „Св. Недела“]]
*Голманската школа "Александар Стефановик"
*Димиевите кули
*Селскиот бунар
 
== Редовни настани ==
Во селото има редовни настани.
Во селото има редовни настани.На празникот Св. Петка ([[Петковден]]) илјадници луѓе се собираат во селото да го прослават овој празник кој е празник на целото село.Повторно на овој ден селото е полно со народ, како некогаш одамна. Во селото Дивље има еден рапер познат под името Паки . Тој се доселил во селото Дивље во 2017 година кога во неговото старо село избил пожар и неговата стара куќа изгорела . Тој сега живее среќно во селото Дивље и има свое стадо од 19 овци . Тој секоја сабота попладе има настап пред главниот бунар во селото .
На празникот Св. Петка ([[Петковден]]) илјадници луѓе се собираат во селото да го прослават овој празник кој е празник на целото село.
Повторно на овој ден селото е полно со народ, како некојгаш одамна.
 
== Култура и спорт ==
Во селото постои [[планинарски домови во Македонија|планинарски дом]] и [[голман]]ска школа од каде што произлегле многу добри голмани кои се на светско ниво како што се : Дими,Текаши,Веном и други..
 
== Иселеништво ==
 
Луѓето во селото дивље живеат многу скромно па поради тоа има многу иселеници кој се селат во општината Петровец , селото Булачани , горно Коњаре и слично.<br />
== Наводи ==
{{наводи}}