Разлика помеѓу преработките на „Квадратна стапка“

Одземени 2 бајти ,  пред 1 година
с
Правописна исправка, replaced: Хонг Конг → Хонгконг using AWB
Ознаки: Мобилно уредување Мобилно семрежно уредување
с (Правописна исправка, replaced: Хонг Конг → Хонгконг using AWB)
 
'''Квадратната стапка''' ([[англ.]] ''square foot'') е [[британски мерни единици|британска]] / [[американски мерни единици|американска]] ([[метрички систем|неметричка]]) единица мерка за [[површина]], која главно се употребува во [[САД]] и делумно се користи во [[Бангладеш]], [[Канада]], [[Гана]], [[Хонг КонгХонгконг]], [[Индија]], [[Либерија]], [[Малезија]], [[Мјанмар]], [[Непал]], [[Пакистан]], [[Сингапур]] и во [[Обединето Кралство|Обединетото Кралство]].
 
Мерката се дефинира како [[плоштина]]та на [[квадрат]] со страни со [[должина]] од 1 [[стапка (должина)|стапка]] (0,333... [[јард]]и, 12 [[инч]]и, или 0,3048 [[метар|метри]]). За споредба, просечната куќа за едно семејство во САД во 2007 г. била со вкупна подна површина (т.е. сите спратови заедно) од околу 2500 квадратни стапки.<ref>http://www.census.gov/const/C25Ann/sftotalmedavgsqft.pdf</ref>
* feet², foot², ft²
 
Во архитектурата често се употребува, полниот назив или пак „по квадратна стапка“ (''per square foot''), додека за [[недвижности]] и планови на објекти се користи прост квадрат прецртан со дијагонална линија. Понекогаш мерката се запишува и како квадрат со вертикална линија што го дели на пола:
 
1 инч (inch) = 2,54 [[сантиметар|сантиметри]]