NGC 6025: Разлика помеѓу преработките

Одземени 19 бајти ,  пред 2 години
с
Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=OCL 939, ESO 136-SC14
}}
'''NGC 6025''' е [[отворено ѕвездено јато]] во соѕвездието [[Јужен Триаголник (соѕвездие)|Јужен Триаголник]], кое се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6025 се споменува и како OCL 939, ESO 136-SC14.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен во [[1751]] година од страна на [[Никола Луј де Лакај]], со помош на [[рефрактор]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 0,5  cm.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 16 h 3 m 17,7 s, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, -60° 25' 53"".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==