Разлика помеѓу преработките на „NGC 2403“

Одземени 18 бајти ,  пред 5 месеци
с
Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с
с (Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3
}}
'''NGC 2403''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Жирафа (соѕвездие)|Жирафа]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 2403 се споменува и како UGC 3918, MCG 11-10-7, CGCG 309-40, IRAS 07321+6543, KARA 197, CGCG 310-3.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[1 ноември]] [[1788]] година од страна на [[Вилијам Хершел]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 18,7  cm.
 
== Податоци ==