Разлика помеѓу преработките на „NGC 700“

Одземени 18 бајти ,  пред 1 година
с
Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
с (Bot: Migrating 1 interwiki links, now provided by Wikidata on d:Q1254882)
с (Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[12 октомври]] [[1855]] година од страна на [[Вилијам Парсонс]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 72  cm.
 
== Податоци ==
 
=== Астрономски податоци ===
Објектот е од [[Епоха (астрономија)|епохата]] Ј2000.0. Неговата [[ректасцензија]], односно аголот измерен меѓу [[еклиптика]]та и [[небесен екватор|небесниот екватор]] со теме во [[Пролетна точка|пролетната точка]], изнесува 1 h 52 m 16,8 s, а неговата [[Деклинација (астрономија)|деклинација]], односно висината на лакот на тој агол, + 36° 2' 12".<ref>[http://simbad.u-strasbg.fr/simbad/sim-id?Ident=NGC+{{{n}}} NGC {{{n}}}], ''[[SIMBAD]]'', [[Центар за астрономски податоци во Стразбур]]</ref>
 
== Други поделби ==