NGC 6946: Разлика помеѓу преработките

Одземени 18 бајти ,  пред 3 години
с
Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB
[проверена преработка][проверена преработка]
сНема опис на уредувањето
с (Зборовна исправка, replaced: дијаметар со ширина од → пречник од using AWB)
|алтернативни ознаки=UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958
}}
'''NGC 6946''' е [[спирална галаксија]] во соѕвездието [[Лебед (соѕвездие)|Лебед]], која се наоѓа на списокот на [[Нов општ каталог|Новиот општ каталог]] на објекти на длабокото небо. Објектот претставува [[Дрееров објект]].
 
Објектот бил предмет и на други истражувања, па освен како NGC 6946 се споменува и како UGC 11597, MCG 10-29-6, CGCG 304-6, Arp 29, IRAS 20338+5958.
 
== Откривање ==
Објектот е откриен на [[9 септември]] [[1798]] година од страна на [[Вилијам Хершел]], со помош на [[рефлекторски телескоп]], чијашто леќа имала дијаметар со ширинапречник од 18,7  cm.
 
== Податоци ==