Разлика помеѓу преработките на „Стари Анови (Белче)“

Одземени 23 бајти ,  пред 1 година
с
→‎top: Стилско-јазична исправка, replaced: Локалитетот претставува → Претставува using AWB
с (→‎Поврзано: Јазична исправка, replaced: [[Список на археолошки локалитети → [[Список на археолошки наоѓалишта using AWB)
с (→‎top: Стилско-јазична исправка, replaced: Локалитетот претставува → Претставува using AWB)
}}
 
'''Стари Анови''' — [[археолошко наоѓалиште]] во [[демирхисарско]]то село [[Белче]]. Локалитетот претставуваПретставува [[населба]] од [[средниот век]]. Се наоѓа на околу 100 m од селото, од левата страна на патот [[Битола]]-[[Кичево]], каде се зачувани траги од објект и два бунари за вода.<ref>[[Димче Коцо|Коцо, Димче]] (1996). „Археолошка карта на Република Македонија“. Скопје: МАНУ. ISBN 9789989101069</ref>
 
==Поврзано==